European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The contribution of Civil Society Organizations to representative democracy in the EU

Article Category

Article available in the following languages:

Jak i kogo reprezentują organizacje społeczeństwa obywatelskiego w UE

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego (CSO) często współuczestniczą w kształtowaniu debat publicznych. W ramach unijnego projektu badano trzy rodzaje takich organizacji i ustalono, że silnie reprezentują one własne interesy, natomiast są mniej skuteczne w reprezentowaniu ogółu społeczeństwa lub wspólnych interesów europejskich.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Reprezentacja demokratyczna to podstawa każdego społeczeństwa demokratycznego, ale często uważa się, że w UE zasady reprezentacji i demokracji nie są tak powszechne, jak by być mogły. Ponadto CSO ogrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu planów politycznych, choć niewiele wiadomo na temat tego, kogo i co reprezentują. Odpowiedź na to pytanie była głównym celem finansowanego ze środków UE projektu "The contribution of civil society organizations to representative democracy in the EU" (CIVDEMO). W realizowanym przez dwa lata, do sierpnia 2013 r., projekcie badano, w jaki sposób CSO wnoszą wkład w reprezentację polityczną na różnych szczeblach władzy w UE. Analizowano także koncepcje, jakie mają CSO w odniesieniu do reprezentacji, sposoby organizowania przez nie reprezentacji oraz wpływ zaangażowania UE na sposób ich działania. . Badacze zajmowali się także kwestiami bardziej teoretycznymi, na przykład rodzajami reprezentacji politycznych czy też legitymizacją roli CSO. Tak więc w badaniu umieszczono CSO w szerszym kontekście politycznym UE. W ramach prac gromadzono także informacje ilościowe na temat trzech rodzajów CSO. Grupy "członkowskie" zrzeszają członków potrafiących działać na rzecz realizacji swoich interesów. Grupy "celowe" walczą o cele, które nie są w stanie reprezentować same siebie. Wreszcie grupy "słabych interesów" reprezentują ludzi zmarginalizowanych, których głos jest słabo słyszalny. Na potrzeby badania poszczególne grupy reprezentowane były przez, odpowiednio, agencje działające na polu rolnictwa, środowiska i walki z ubóstwem. Najważniejszym ustaleniem projektu było to, że choć CSO mogą reprezentować swoich zwolenników, to trudniej przychodzi im znalezienie wspólnych interesów na poziomie UE. Dotyczy to w szczególności CSO działających w dziedzinach charakteryzujących się redystrybucją, taki jak polityka rolna czy społeczna. Inne ustalenie dotyczy tego, że grupy używają strategii w zakresie dostępu (konwencjonalny lobbing), jak i głosu (upublicznianie), aby wpływać na polityki. Wyniki badań CIVDEMO dostarczają Komisji Europejskiej pełniejszej wiedzy na temat zaangażowania krajowych CSO w sprawy UE. Omawiane prace mają też znaczenie dla Parlamentu Europejskiego, jak i wszystkich parlamentów krajowych, które chcą docenić rolę CSO w sprawach europejskich.

Słowa kluczowe

Organizacja społeczeństwa obywatelskiego, debata publiczna, demokracja przedstawicielska, reprezentacja polityczna, rządzenie, deficyt demokracji

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania