CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Strengthen International Research Collaborations on the Development of Functional Surfaces between the EU, Brazil and Mexico

Article Category

Article available in the following languages:

Szkolenie z zakresu powierzchni funkcjonalnych

W ramach pewnego unijnego projektu przeszkolono 27 badaczy z UE i Ameryki Łacińskiej w dziedzinie powierzchni nanostrukturalnych. Program miał na celu zaoferowanie szkolenia złożonego z praktyk badawczych oraz szeregu delegacji i wymian.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Wykorzystanie potencjału powierzchni i kompozytów nanostrukturalnych może wspomóc rozwój i wzrost gospodarczy. Naukowcy z Niemiec i Hiszpanii połączyli siły z uczonymi z dwóch najsilniejszych gospodarczo krajów Ameryki Łacińskiej, Brazylii i Meksyku, w ramach projektu FUNCTIONAL (Strengthen international research collaborations on the development of functional surfaces between the EU, Brazil and Mexico), finansowanego ze środków UE. Za cel przyjęto rozwój badań nad powierzchniami nanostrukturalnymi poprzez sprawniejszą współpracę międzynarodową i wymiany badaczy. Wizyty badaczy europejskich w Brazylii pozwoliły poszerzyć wiedzę na temat wytwarzania nanoproszków metodą mielenia kriogenicznego. Proces ten polega na schłodzeniu materiału przed jego zmieleniem i pozwala uzyskiwać wyjątkowo drobne cząstki. Zajęto się między innymi optymalizacją procesów i tworzeniem charakterystyki nanoproszków, a zwieńczeniem tych prac było zaprojektowanie i wykonanie matrycy do wytłaczania umożliwiającej łączenie stopów i kompozytów nanostrukturalnych. Do tworzenia powierzchni nanostrukturalnych wykorzystano między innymi techniki zgrzewania tarciowego z przemieszczeniem oraz napawania laserowego — odmiany spawania wykorzystującej ciepło generowane przez laser, a nie przez tarcie. Podczas wymian personelu zajmowano się charakteryzowaniem uzyskiwanych powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem odporności na korozję. Przy okazji zacieśniono współpracę naukową między Meksykiem i Hiszpanią. Badacze rozpowszechniali informacje o swoich pracach poprzez nawiązywanie kontaktów osobistych, współpracę z uczelniami i innymi instytucjami oraz bezpośrednie kontaktowanie się z przedsiębiorstwami. Ulepszone powłoki odporne na korozję mogą przynieść wymierne korzyści w rafineriach, stoczniach i zakładach jądrowych. Stopy i kompozyty nanostrukturalne o ulepszonych właściwościach mechanicznych uzyskane z użyciem mielenia wysokoenergetycznego mogą z kolei znaleźć zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Powstałe w ramach projektu FUNCTIONAL powłoki nanostrukturalne i nanokompozyty mogą mieć istotne znaczenie w wielu sektorach przemysłu, jednocześnie wspierając gospodarki krajów uczestniczących w projekcie. Wielostronna wymiana wiedzy będzie mieć długofalowy wpływ na badania i rozwój z korzyścią dla widoczności badaczy na scenie międzynarodowej, dostępności źródeł finansowania oraz ilości i jakości wyników badawczych.

Słowa kluczowe

Powierzchnie funkcjonalne, powierzchnie nanostrukturalne, kompozyty, mielenie kriogeniczne, nanoproszek, stopy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania