European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Emergency Management in Large Infrastructures

Article Category

Article available in the following languages:

Zarządzanie infrastrukturą ratowniczą

W ramach projektu finansowanego ze środków UE opracowano nowe komputerowe systemy kontroli do ochrony dużych infrastruktur podczas sytuacji kryzysowych. Systemy te pomagają w analizie i reagowaniu, a u ich podstaw znajdują się scenariusze priorytetowe, w tym dotyczące pożarów i awarii sieci energetycznych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Do niedawna ochrona dużych cywilnych infrastruktur była trudna, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. W prognozowanej przyszłej sytuacji społecznej zadanie to powinno być jeszcze trudniejsze i będzie wymagało nowej generacji systemów do zarządzania danymi i sterowania. Opracowanie takich systemów było celem finansowanego przez UE projektu "Emergency management in large infrastructures" (EMILI). Liczące siedmiu członków konsorcjum postawiło sobie za zadanie stworzenie nowych systemów zarządzania danymi i sterowania do infrastruktur o znaczeniu krytycznym oraz odpowiednich symulacji i szkoleń. Realizacja projektu trwała trzy lata, od 2010 do 2012 roku. Badacze zidentyfikowali aspekty zarządzania kryzysowego, w których użytkownicy potrzebują dodatkowego wsparcia, które mogą zapewnić nowe technologie informatyczne. Scenariusze te to pożary na lotniskach i w sieci metra, a także awarie elementów sieci energetycznych i ich następstwa. Badania poświęcone były także ocenie i reagowaniu w zależności od sytuacji. Do najważniejszych rezultatów należy opracowanie technologii semantycznych w drugim roku realizacji projektu, pozwalających na przetwarzanie dużych ilości niejednorodnych informacji. Udało się także precyzyjnie opisać znaczenie różnych sposobów reagowania. Określono modelowe semantyki oraz wdrożono środowisko do modelowania i przetwarzania danych. Podstawową wersję języka "zdarzeń i działań" — który analizuje dane i rozpoznaje w nich prawidłowości — ukończono w sierpniu 2011 r. Opracowane w projekcie środowisko symulacyjno-szkoleniowe posłużyło za architekturę odniesienia dla każdego z trzech scenariuszy zastosowania. Symulacje można łączyć i wykorzystywać do modelowania skutków akcji ratunkowych. Każdy ze scenariuszy poddano dalszej analizie przy pomocy aparatu semantycznego oraz reguł Dura. Owocem projektu EMILI są udoskonalone system kontrolowania infrastruktury o znaczeniu krytycznym. Dzięki omawianym pracom tego rodzaju instalacje stały się bezpieczniejsze i bardziej niezawodne, co będzie niezwykle ważne szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Słowa kluczowe

Infrastruktura ratownicza, zarządzanie infrastrukturą, systemy kontroli, pożary, awarie sieci energetycznej, infrastruktura cywilna, sytuacje awaryjne, zarządzanie danymi, zarządzanie kryzysowe, duże infrastruktury, sieci metra, technologie semantyczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania