European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Enhanced protein fractionation from protein sources for their use in special food applications

Article Category

Article available in the following languages:

Serwatka — wartościowy produkt

Serwatka to produkt uboczny produkcji sera i potencjalnie cenny surowiec zawierający wysokiej jakości białko. W ramach unijnego projektu powstaje proces separacji, który pomoże ograniczyć wyrzucanie serwatki oraz zmniejszyć negatywny wpływ europejskiego przemysłu mleczarskiego na środowisko.

Zdrowie icon Zdrowie

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Serwatki (EWPA), tylko 40% będącej odpadem serwatki płynnej w Europie jest przetwarzane w celu wykorzystania w produktach spożywczych i paszach. Pozostała serwatka trafia do ścieków komunalnych, a koszt jej oczyszczania szacowany jest aż na 0,04 euro na litr. W ramach projektu WHEY2FOOD (Enhanced protein fractionation from protein sources for their use in special food applications) opracowano wysoce wydajną, selektywną, nieszkodliwą i oszczędną technologię filtracji elektromembranowej (EMF). System ten umożliwia lepszą separację oraz uzyskanie wyższego stężenia białek i peptydów białkowych z serwatki. Wydajne odzyskiwanie użytecznych frakcji białka przy pomocy technologii EMF pozwoli na uzyskanie ważnego źródła wysokiej wartości naturalnych emulgatorów spożywczych i suplementów do różnych produktów spożywczych i substancji odżywczych. Ponadto serwatka jest użyteczna w przemyśle spożywczym z racji istotnych właściwości technologiczno-czynnościowych, takich jak spienianie, emulgacja, żelowanie i wiązanie wody. W badaniach systemu EMF uzyskano dogłębną wiedzę o działaniu EMF i procesie separacji serwatki. Określono takie parametry, jak dobór materiału elektrod i warunki w module (pH, temperatura i ciśnienie). Na podstawie danych z modelu symulacyjnego odpowiednio zmodyfikowano konstrukcję modułu oraz dobór komponentów reaktora EMF. Inna ważna kwestia to właściwości membrany, które pozwolą określić czynniki takie jak porastanie, wielkość porów i szybkość transportu białek. W projekcie WHEY2FOOD prowadzono separację makropeptydu kazeiny (CMP) od innych białek mleka, w tym beta-laktoglobuliny (β-Lg). Zarówno w formułach przeznaczonych na rynek i w badaniach laboratoryjnych uzyskano stężenie około 80% całkowitego odseparowanego białka i ponad dziesięciokrotne zwiększenie współczynnika CMP/β-Lg w pojedynczym etapie procesu. Urządzenie EMF jest automatyczne i wymaga minimalnej konserwacji. Oczyszczenie membrany jest możliwe dzięki odwróceniu napięcia w module. Moduł EMF jest już gotowy, a przy jego budowie uwzględniono zapotrzebowanie rynkowe. Potencjał rynkowy zidentyfikowanych frakcji białka miał wpływ na specyfikacje techniki separacji. Uczestnicy projektu opracowali model pilotażowy po zoptymalizowaniu procesu w laboratorium. Po zakończeniu projektu będą nadal prowadzone prace nad zwiększaniem skali i walidacją sprzętu. Projekt WHEY2FOOD ma istotne znaczenie techniczne, ekonomiczne i ekologiczne. Opracowana w nim niedroga metoda separacji frakcji białek z serwatki może znaleźć zastosowanie także do innych produktów. Wykorzystanie technologii WHEY2FOOD pozwoli poprawić konkurencyjność europejskich małych i średnich producentów sera, znacząco zwiększyć ich dochody oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Słowa kluczowe

Serwatka, produkcja sera, wysokiej jakości białko, WHEY2FOOD, zastosowania spożywcze, filtrowanie elektromembranowe, frakcja białkowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania