European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Investigating Intermediate Structures in the Economy of Mycenaean Greece (c. 1400 - 1200 BC) Through Archaeological and Textual Data

Article Category

Article available in the following languages:

Funkcje miast mykeńskich

Naukowcy z UE badali mykeńskie stanowiska archeologiczne, aby ustalić przeznaczenie pewnych budowli. Porównanie dwóch dużych stanowisk ujawniło podobieństwa między nimi, co sugeruje, że żadne z nich nie było wyspecjalizowaną enklawą królewską, ale najprawdopodobniej oba były ogólnymi ośrodkami administracyjnymi.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Kultura mykeńska rozwijała się w Grecji w epoce brązu, od 1600 do 1100 r. p.n.e. po którym to okresie nastąpił jej upadek. Dokładne przeznaczenie niektórych budynków kultury mykeńskiej znajdujących się na stanowiskach archeologicznych pozostaje nieznane. Uczeni badali te obiekty w ramach finansowanego ze środków UE projektu IISEMG (Investigating intermediate structures in the economy of Mycenaean Greece (c. 1400 - 1200 BC) through archaeological and textual data). Celem prac było poznanie natury i roli dwóch osad mykeńskich. Badania dotyczyły w szczególności roli społeczno-ekonomicznej wybranych budynków oraz miały na celu ustalenie, czy miasta te były ośrodkami władzy monarszej. W realizowanym od października 2012 r. do grudnia 2014 r. projekcie połączono źródła tekstowe ze znaleziskami archeologicznymi. Uczeni badali złożoną strukturę gospodarczą i organizację społeczeństwa mykeńskiego. Określono kryteria umożliwiające identyfikację wskaźników archeologicznych, które wykorzystano do porównania różnych rodzajów miejsc do przechowywania z różnych budynków na dwóch stanowiskach w Mykenach i Tebach. W ten sposób badacze określili prawdopodobne rodzaje i funkcje obiektów, w szczególności odróżniając gospodarstwa od budynków pałacowych. Ustalono, że miasta były podobnie zorganizowane oraz że w obu znajdowały się budowle do składowania różnych materiałów, jak i administracyjne. W obu przypadkach działalność koncentrowała się na przechowywaniu, przygotowywaniu i spożyciu żywności, gromadzeniu broni oraz w pewnym zakresie produkcji wyrobów na użytek dworu (w tym tkanin). Interesy dworu wydają się być obecne w większości obiektów, zarówno wewnętrznych, jak zewnętrznych. Dlatego też oba miasta należy uznać za "miasta pałacowe". Projekt IISEMG przyczynił się do lepszego poznania społeczeństwa i gospodarki mykeńskiej. Prace te były inspiracją dla dialogu z naukowcami badającymi porównywalne społeczeństwa w innych regionach.

Słowa kluczowe

Mykeński, osady, pałac, gospodarka, administracja, wskaźniki archeologiczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania