CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Woven and 3D-Printed Thermoelectric Textiles

Article Category

Article available in the following languages:

Przewodząca tkanina wykorzystuje ciepło ludzkiego ciała do zasilania ubieralnych komputerów

Nowy rodzaj wykonanej z tworzywa sztucznego i zasilanej ciepłem ciała elektroniki mógłby urzeczywistnić ideę inteligentnych ubrań.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Wyobraźmy sobie, że zamiast urządzenia śledzącego aktywność fizyczną można by założyć na siebie bluzę, która monitorowałaby tętno i rejestrowała intensywność treningu. Problemem jest oczywiście to, że ubrania na siłownię wypada wyprać po użyciu, a jak wiadomo, elektronika i woda nie są najlepszymi przyjaciółmi. W ramach finansowanego ze środków UE projektu ThermoTex zajęto się tym wyzwaniem, badając potencjał elektroniki z tworzywa sztucznego, która może działać bez baterii, wykorzystując energię z ciepła ciała użytkownika.

Sondy kosmiczne

Generatory termoelektryczne wykorzystują różnicę temperatur na całej powierzchni do wytwarzania energii elektrycznej, czasami wykorzystując jako źródło ciepła materiał radioaktywny. „Używa się ich zazwyczaj w sytuacjach, w których pieniądze nie mają znaczenia”, mówi Christian Müller, koordynator projektu ThermoTex. „Urządzenia termoelektryczne służą do zasilania sond kosmicznych, jak również latarni morskich w Arktyce”. Istniejące technologie termoelektryczne opierają się na delikatnych i toksycznych stopach metali, które nie nadają się do stosowania w materiałach włókienniczych. Aby stworzyć elektronikę do noszenia na ciele, Müller i jego zespół na Politechnice Chalmers w Szwecji pracowali z tworzywami sztucznymi przewodzącymi prąd elektryczny. „Są one mniej wydajne niż stopy metali, ale za to bardzo tanie w obróbce i produkcji. Zyskaliśmy zatem sporo po stronie kosztów”, wyjaśnia.

Gradient temperatury

Wydajność urządzeń termoelektrycznych zależy jednak od tego, jak duża jest ta różnica temperatur. „Nie mówimy tu o możliwości pozyskania ogromnych ilości energii”, dodaje Müller. „Jesteśmy zainteresowani rozwojem tej technologii na potrzeby zasilania małych, noszonych na ciele urządzeń i czujników działających w oparciu o internet rzeczy”. W tym celu zespół przekształcił przewodzące tworzywa sztuczne w włókna lub przędze, a ostatecznie w materiały włókiennicze, które można było zorganizować jak układ elektroniczny. Egzemplarz opracowany na potrzeby weryfikacji poprawności projektu może wygenerować tylko około mikrowata mocy – znacznie mniej niż ogniwo fotowoltaiczne w kalkulatorze zasilanym energią słoneczną. Jednak, jak wyjaśnia Müller, może nadal być on przydatny: „Wyobrażam sobie czujnik o działaniu wybiórczym, a nie ciągłym, który gromadzi energię w kondensatorze i przesyła dane w trybie przerywanym”. Przędze termoelektryczne Müllera można prać co najmniej 15 razy, czyli znacznie więcej niż dostępne na rynku przędze posrebrzane. Jak wykazał badacz wizytujący, Byungil Hwang z Uniwersytetu Chung-Ang w Korei Południowej, prane mogą być nawet przędze na bazie srebra. Jak mówi Müller, tego rodzaju współpraca ma miejsce tam, gdzie wartość finansowania ze środków UE jest najbardziej widoczna.

Postępy w dziedzinie

„Dotacja zapewniła nam o wiele więcej niż tylko środki finansowe”, zauważa. „Finansowanie ze strony Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dało nam znaczący wyraz akceptacji, co sprawiło, że inne grupy chciały wejść z nami we współpracę i zainspirowało je to do prowadzenia własnych badań”. Jak mówi Müller, działania te przyczyniły się w ciągu ostatnich 5 lat do przyspieszenia rozwoju w zakresie termoelektryki użytkowej: „Wiele innych grup podchwyciło ten pomysł. To ważne, że nie pracujemy nad tym tylko my”. W wyniku realizacji projektu ThermoTex zespół opublikował 29 prac, a 10 innych jest w trakcie przygotowywania. Wraz z zespołem Mariano Campoy-Quiles z ICMAB-CSIC w Hiszpanii uzyskali oni również patent na nowy materiał, który może zmieniać typ nośnika większościowego pod wpływem oświetlenia światłem ultrafioletowym. Jak mówi Müller, najważniejszymi elementami badań są ludzie, publikacje i patenty.

Słowa kluczowe

ThermoTex, termoelektryczny, tkanina, przędza, tworzywo sztuczne, srebro, latarnia morska, kondensator, czujnik, internet rzeczy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania