CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Novel approaches to conserve our european heritage : bioremediation for building restoration of the urban stone heritage in european states

Article Category

Article available in the following languages:

Bakterie walczą o zachowanie dziedzictwa kulturowego

Rosnące zagrożenie dla europejskiego dziedzictwa kulturowego widoczne jest w wielu przypadkach. Obejmuje na przykład zniszczenia obiektów architektonicznych i posągów powodowane zanieczyszczeniem środowiska. W przypadku architektury techniki restauracji i konserwacji są kosztowne i czasochłonne, a w niektórych przypadkach same generują zanieczyszczenia. Nowy program finansowany przez WE bada zastosowanie bakterii jako alternatywną metodę zapobiegania zniszczeniom powodowanym zanieczyszczeniem.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W konsorcjum BIOBRUSH uczestniczy sześć instytucji europejskich. Ma ono na celu ocenę różnych metod postępowania, które mogą okazać się najkorzystniejsze przy restauracji i konserwacji budowli kamiennych w Europie. W ramach studium wykonalności sprawdzono — w laboratorium, a następnie w terenie — działanie poszczególnych metod oraz związane z nimi zagrożenia, z uwzględnieniem różnych warunków klimatycznych. Część badań przeprowadzona zarówno w krajach Europy Północnej, jak i Południowej dotyczyła oceny działania określonych bakterii przy zwalczaniu zanieczyszczeń. Na poziomie mikroorganizmów ocenione zostały wartości poszczególnych charakterystyk. Zbadano na przykład rozkład węglowodorów i redukcję siarczanów. Ponadto w badaniach przesiewowych sprawdzono również bakterie, które mogą zostać wykorzystane do redukcji azotanów. Ponieważ głównym składnikiem wapienia jest kalcyt, a wiele dużych historycznych obiektów architektonicznych obecnych w krajobrazie Europy zbudowanych jest z wapienia, projekt był skupiony głównie na badaniu bakterii, które mogą być pomocne przy renowacji wapienia. Za najbardziej przydatną została uznana saprotroficzna bakteria glebowa Pseudomonas putida. Stwierdzono, że jest przydatna do odnawiania wapienia, stwarza małe zagrożenie dla zdrowia człowieka i wykazuje dużą wrażliwość na większość antybiotyków. Ocenione zostały również inne bakterie, a wyniki ich oceny przedstawiono w kolekcji kultur bakterii projektu BIOBRUSH. Stanowi ona bazę danych zawierającą zestawienie wyników uzyskanych w projekcie, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane i rozszerzone podczas dalszych prac badawczo-rozwojowych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania