European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Mapping and foresight of agricultural and food research capacity in the new member states and in the candidate countries

Article Category

Article available in the following languages:

Przyporządkowanie badań rolno-spożywczych w Europie

W ramach europejskich działań przedstawiono zarys możliwości badawczych w sektorze rolno-spożywczym na całym kontynencie. Celem było promowanie współpracy i udoskonalenie strategii badawczych w nowych państwach członkowskich UE.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Badania rolno-spożywcze obejmują szereg dyscyplin i kwestii, począwszy od produkcji żywności po odżywianie i zdrowie, oraz od zarządzania zasobami naturalnymi po rozwój obszarów wiejskich. Dokładne określenie potrzeb badawczych, ryzyka i priorytetów w każdym kraju zoptymalizowałoby wykorzystanie możliwości badawczych i pozwoliłoby zainteresowanym stronom podjąć wyzwania związane ze zmianą klimatu i alternatywnymi źródłami energii. Głównym celem finansowanego ze środków UE projektu "Przyporządkowanie i przewidywanie możliwości badawczych w branży rolno-spożywczej w nowych państwach członkowskich oraz krajach kandydujących" (EU-AGRI Mapping) było odwzorowanie możliwości badawczych w Europie. W celu zobrazowania obecnego stanu oraz przyszłych perspektyw badań rolno-spożywczych przeprowadzono ankietę wśród europejskich zakładów badawczych. Wyniki badania wykazały, że kraje północnoeuropejskie włączyły do polityki nowe przepisy w sprawie energii, zmiany klimatu i bioróżnorodności, a także wyzwań technologicznych szybciej niż pozostała część Europy. Rozpowszechnianie praktyk i doświadczeń może okazać się korzystne dla krajów obecnie wprowadzających zmiany w swoich systemach badawczych. W ramach projektu zasugerowano, że cel ten można osiągnąć jedynie poprzez zorganizowanie wspólnej bazy danych zawierającej istotne informacje, która pomogłaby społeczności badawczej w identyfikacji możliwości współpracy, organizacji konsultacji oraz we wdrażaniu pojawiających się zmian w tej dziedzinie. Dodatkowo podkreślono, że nowym państwom członkowskim UE brak odpowiedniej infrastruktury do wspierania badań, zwracając uwagę na pilną potrzebę wzmocnienia tego obszaru. Podsumowując, badanie EU-AGRI Mapping potwierdziło potrzebę bardziej wydajnej koordynacji w zakresie planowania badań oraz finansowania w Europie. Choć warunki klimatyczne w poszczególnych krajach mogą być różne, wyzwania rolnicze, jakim trzeba stawić czoło, są z pewnością jednakowe dla wszystkich, w związku z czym można byłoby wobec nich zastosować wspólną ogólnoeuropejską politykę rolną.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania