European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Enhancing Access and Services To East European users towards an efficient and coordinated panEuropean pool of NMR capacities to enable global collaborative research & boost technological advancements

Article Category

Article available in the following languages:

Ogólnoeuropejska infrastruktura w zakresie badań NMR

Spektroskopia metodą magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) to nowoczesna technologia umożliwiająca prowadzenie niezwykle szczegółowych badań na poziomie molekularnym. Jest ona jednak droga, przez co nie wszystkie instytucje badawcze mogą sobie pozwolić na jej stosowanie.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Europa należy do liderów, jeśli chodzi o rozwijanie NMR, a europejscy naukowcy zdobyli już trzy nagrody Nobla w tej dziedzinie. Niestety, ze względu na brak równowagi w europejskim potencjale badawczym istnieją obawy, że utalentowani badacze zaczną odpływać z UE do nowoczesnych placówek w Azji, Kanadzie i USA. Aby zoptymalizować rozdział środków i umożliwić łatwiejszy dostęp do infrastruktury badań NMR w Europie Wschodniej i Zachodniej, powstał finansowany przez UE projekt EAST-NMR . Przy udziale 21 partnerów ze świata nauki i przemysłu udało się z powodzeniem zrealizować założenia projektu EAST-NMR. Poprawiono dostęp do aparatury NMR w różnych krajach oraz zapewniono szkolenia niezbędne do podniesienia potencjału badawczego Europy. 150 europejskich naukowców z 16 krajów skorzystało z 1180 dni dostępu do badań NMR stanu stałego i innych renomowanych ośrodków NMR. 12 wymian personelu, spotkania dla młodych badaczy oraz konferencje stanowiły forum dla promowania współpracy między początkującymi i bardziej doświadczonymi naukowcami. Równolegle prowadzono prace mające na celu podniesienie jakości badań NMR, polegające na opracowywaniu i optymalizacji standardowych procedur prowadzenia badań, doboru próbek i przygotowywania materiału badawczego. Wśród procedur tych znalazły się te dotyczące produkcji i oczyszczania białek, a także spektroskopii NMR ciał stałych. Przeprowadzono również badanie pilotażowe dotyczące komercyjnej produkcji białek na żądanie oraz przygotowano szacunki dotyczące cen. Z powodzeniem opracowano wysokoprzepustowe metody zautomatyzowanych badań przesiewowych, selektywnego znakowania i zautomatyzowanego bezkomórkowego preparowania białek. Jednocześnie opracowano odpowiednie oprogramowanie, w tym algorytm UPLABEL oraz program "Protein Dynamic Center". Jeśli chodzi o sprzęt, zbudowano zautomatyzowaną zmieniarkę próbek dla badania metodą NMR tkanek biologicznych. Procedury i koncepcje doświadczalne opracowane we wszystkich placówkach są aktualnie dostępne bez ograniczeń na stronie internetowej EAST-NMR. Zorganizowano 105 wydarzeń mających na celu zwiększenie zainteresowania naukami przyrodniczymi, w tym różne warsztaty, 5 dużych konferencji oraz 17 konferencji regionalnych. Beneficjenci projektu, w tym głównie instytuty z krajów Europy Wschodniej, mieli możliwość skorzystania ze środków krajowych oraz modernizacji urządzeń do spektroskopii NMR. Innowacje, które powstaną dzięki ogólnoeuropejskiej infrastrukturze badań NMR, przyczynią się do powstania nowych leków, produktów spożywczych oraz skutecznych technik ochrony środowiska. Projekt przyczyni się także do umocnienia wiodącej roli Europy w badaniach NMR oraz poprawy kondycji sektora farmaceutycznego i biomedycznego.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania