European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

moBile, Autonomous and affordable SYstem to increase safety in Large unpredIctable environmentS

Article Category

Article available in the following languages:

Zautomatyzowane zdalne zabezpieczenia

Zabezpieczanie zdalnych instalacji jest trudne. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu upraszczają zabezpieczenia, opracowując nowe czujniki oraz autonomiczne systemy analityczne, które ułatwiają identyfikowanie zagrożeń.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Ważne zasoby europejskie, takie jak elektrownie, często znajdują się na terenach odległych, a liczba tego rodzaju placówek będzie wzrastać w odpowiedzi na przepisy prawne. Zabezpieczanie tego rodzaju instalacji będzie trudne i będzie wymagać stosowania systemu monitorowania nowego typu: niedrogiego, przenośnego i półautomatycznego. Opracowanie tego rodzaju systemów było celem finansowanego przez UE projektu "Mobile, autonomous and affordable system to increase safety in large unpredictable environments" (BASYLIS). Konsorcjum złożone z 10 członków zajęło się opracowywaniem odpowiedniej platformy czujnikowej do automatycznego wykrywania zagrożeń bezpieczeństwa w środowiskach złożonych. Zaplanowano dziewięć komponentów, w tym różnego rodzaju czujniki z obwodem integrującym, bransoletki oraz przyciski do użytku w nagłych wypadkach, a także systemy analizowania nagrań wideo i zachowań. Wszystko to zostanie również przetestowane i zaprezentowane. Grupa działała od maja 2011 do maja 2013 roku i zrealizowała założone cele. W ramach projektu opracowano różnego typu czujniki umożliwiające zabezpieczanie terenu. W detektorach działających na znaczną odległość zastosowano radary i lasery, umożliwiające identyfikowanie poruszających się obiektów. Innowacyjny system laserowy opracowany w ramach projektu był kontrolowany wertykalnie, dzięki czemu udało się przezwyciężyć ograniczenia związane z linią wzroku. W urządzeniach krótkiego zasięgu zastosowano akustyczny czujnik wektorowy, śledzący równocześnie kilka źródeł dźwięku. Ponadto pod ziemią można umieścić system wykrywania broni metalowej, który będzie sygnalizować, gdy na danym terenie znajdzie się dowolna broń metalowa. W nienadzorowanym ziemnym systemie czujników sejsmicznych stosowane są zakopane w ziemi czujniki sejsmiczne zapewniające ochronę terenu poprzez wykrywanie wibracji. System BASYLIS obejmuje przenośne urządzenie zainstalowane w bransolecie, które nosząca je osoba może użyć w celu uruchomienia alarmu. W bransolecie znajduje się odbiornik GPS, umożliwiający w razie konieczności zlokalizowanie oraz śledzenie jej użytkownika. Skonfigurowano komercyjny gotowy system integrujący wszystkie czujniki i zastosowano w nim interfejs komunikacji bezprzewodowej oraz interfejs sieciowy. W ramach projektu opracowano kilka różnych podsystemów oprogramowania do kontroli i analizy, w tym do weryfikacji alarmów oraz zachowań. Wyniki testów terenowych gotowego systemu przeprowadzane w ostatnich miesiącach realizacji projektu wykazały zadowalające wyniki. System zaprezentowano również na targach Counter-Terror. Efektem projektu BASYLIS jest system zapewniający częściowo autonomiczne, zdalne monitorowanie zabezpieczeń w odległych lokalizacjach, w którym zastosowano różne czujniki bliskiego i dalekiego zasięgu. Oznacza to ograniczenie niebezpieczeństw i zagrożeń, a ponadto wyniki projektu mogą znaleźć zastosowanie w europejskich przedsiębiorstwach.

Słowa kluczowe

Zdalne zabezpieczenia, zdalna instalacja, czujniki, system monitorowania, zagrożenie bezpieczeństwa, zabezpieczanie terenu, system laserowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania