Skip to main content
European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Article Category

Project Information

Article available in the following languages:

Подготовка на Европа за бъдещето на квантовите изчисления

Понякога дори суперкомпютърът не е достатъчно мощен, за да свърши работата. Ето защо този финансиран от ЕС проект е скок към квантовите изчисления.

Digital Economy icon Digital Economy
Industrial Technologies icon Industrial Technologies

„Информационните технологии, които се разработват в рамките на проекта, ще поставят Европа начело на квантовите изчисления.“

Кристел Михилсен, координатор на проекта HPCQS

В промишлеността и науката съществуват редица основни изчислителни задачи, които класическите суперкомпютри трудно могат да решат. Примери за такива сложни задачи са оптимизирането на транспортните потоци и основни математически задачи в химията и физиката за разработването на нови лекарства и материали. Именно тук могат да помогнат квантовите изчисления. „Разработването на системи и приложения за квантови изчисления отваря вратата към нови подходи за решаване на тези трудни за изчисляване задачи“, обяснява Кристел Михилсен, професор в Изследователския център Jülich в Германия. „Тъй като много от тези задачи имат важни последици за научните изследвания и икономиката, в момента съществува усещане за неотложност по отношение на квантовите изчисления.“ С подкрепата на финансирания от ЕС проект HPCQS проф. Михилсен ръководи усилията за подготовка на европейските научни изследвания, промишлеността и обществото за бъдещето на квантовите изчисления. „В рамките на проекта се разработва, внедрява и координира обща европейска инфраструктура за квантови изчислителни технологии“, споделя тя. За изграждането на тази инфраструктура, проектът HPCQS, който е част от Съвместното предприятие EuroHPC, използва т.нар. квантови симулатори, или КС. „КС може да се разглежда като аналогова версия на квантов компютър; той е по-лесен за разработване, тъй като не изисква пълен контрол на всеки отделен компонент“, отбелязва проф. Михилсен. По проекта ще се закупят и координират два пилотни КС — всеки от които може да контролира над 100 кюбита — единият ще бъде разположен в GENCI/CEA във Франция, а другият — в Центъра за високопроизводителни изчисления Jülich. Двата обекта ще интегрират КС в съответните си центрове за данни и ще ги експлоатират през целия им жизнен цикъл. Специално внимание ще бъде отделено на разбирането дали могат да бъдат споделяни основни услуги в областта на ВИТ. Изследователите също така ще проучат ефективното използване на КС от учени и инженери. „Информационните технологии, които се разработват в рамките на проекта, ще поставят Европа начело на квантовите изчисления“, заключава проф. Михилсен. След като бъде завършена, инфраструктурата на HPCQS ще бъде леснодостъпна чрез изчислителния облак за публични и частни европейски потребители на нетърговска основа.

Keywords

HPCQS, ВИТ, високопроизводителни изчислителни технологии, суперкомпютър, технологии, технологичен суверенитет, квантови изчисления, иновации, екологосъобразни изчисления, енергийно ефективен, умения, МСП