European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Development of a European Implementation Score for measuring implementation of research into healthcare practice using vascular disease as an example

Article Category

Article available in the following languages:

Wdrażanie wyników badań do praktyki klinicznej

Niezbędnie potrzebne są skuteczne i spójne metody wdrażania badań na rzecz tworzenia polityki na poziomie europejskim. System oceniania, pozwalający określić, na jakich kwestiach powinno się skoncentrować, usprawni wdrażanie nowych metod leczenia, co przyniesie znaczące korzyści europejskim systemom służby zdrowia.

Zdrowie icon Zdrowie

Naukowe i medyczne badania mają na celu zwiększenie naszej wiedzy na temat funkcjonowania naszego organizmu w zdrowiu i chorobie oraz opracowanie nowych metod leczenia. Wdrażanie wyników badań w przypadku wielu chorób nie przebiega wystarczająco sprawnie, mimo że pilnie wymagane jest szybkie przekładanie odkryć naukowych na opiekę kliniczną. Głównym zadaniem finansowanego ze środków UE projektu EIS jest opracowanie ogólnoeuropejskiej metody oceniania, w jakim zakresie wygenerowana w badaniach wiedza wdrażana jest do praktyki klinicznej. Europejska skala wdrożenia wyników badań (EIS) został opracowany jako metoda oceny wdrażania wiedzy na różnych poziomach systemu służby zdrowia i w różnych typach opieki zdrowotnej. Z racji dramatycznych skutków długoterminowych chorób krążenia dla poszczególnych osób i całego społeczeństwa skoncentrowano się w badaniu na udarze i wdrażaniu nowych, skutecznych metod leczenia. W tym celu partnerzy projektu EIS korzystali z danych z 14 rejestrów dotyczących udaru i 2 rejestrów dotyczących choroby wieńcowej serca. Zastosowanie modelu matematycznego w ocenianiu wpływu najlepszych praktyk na siedem społeczeństw europejskich wykazało zmniejszenie śmiertelności i obniżenie kosztów. Wyniki różnych europejskich systemów służby zdrowia wskazują, że jakość opieki nad pacjentami z udarem jest różna, co stanowi poważny argument za wprowadzeniem systemu EIS. Aby udoskonalić elementy systemu oceniania EIS, poproszono pacjentów i pracowników służby zdrowia o przekazanie własnych zaleceń. Zanalizowano aktualne metody wdrażania i monitorowania skuteczności opieki nad pacjentami z udarem na poziomie krajowym, jak również czynniki sprzyjające wdrażaniu wyników badań naukowych. Konsorcjum określiło wskaźniki skuteczności i jakości do monitorowania opieki nad pacjentami z udarem, w tym norm dotyczących diagnozy, zapobiegania powikłaniom i przywracania sprawności. Przetestowano system oceny EIS pod kątem wszechstronności w komparatywnych badaniach skuteczności nad ostrym zawałem serca w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Wyniki ujawniły istotne klinicznie różnice we wdrażaniu skutecznych metod leczenia i jego wynikach pomiędzy oboma krajami. Jako że przewiduje się dramatyczny wzrost zapadalności na udar w ciągu najbliższych 20 lat, współpraca w ramach projektu EIS może poprawić zdrowie obywateli krajów UE. Oczekuje się, że wdrożenie przez europejskie systemy służby zdrowia skutecznych metod działania, takich jak ustanowienie oddziałów opieki nad pacjentami z udarem i prowadzenie trombolizy, zwiększy jakość opieki medycznej na kontynencie i ograniczy obciążenie tą chorobą.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania