Skip to main content
European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Article Category

Project Information

Article available in the following languages:

Национални звена за компетентности в областта на ВИТ

Националните експертни центрове на EuroCC действат като центрове за насърчаване и улесняване на ВИТ и свързаните с тях технологии в редица отрасли, като увеличават достъпа до възможности и предлагат съобразени с нуждите решения за тази бързо развиваща се област.

Digital Economy icon Digital Economy
Industrial Technologies icon Industrial Technologies

„Като работят заедно по теми от общ интерес, НЕЦ създават процъфтяваща екосистема за ВИТ с двупосочен обмен между европейското и националното равнище“.

Бастиан Колер, координатор на проекта EuroCC

Въпреки че и преди са стартирани европейски инициативи за насърчаване на възприемането на ВИТ и свързаните с тях технологии, много от тях са предимно с национална насоченост, поради което са налице различни равнища на компетентност. „За да се развие наистина конкурентоспособна в световен мащаб европейска база от умения в областта на ВИТ — с ясно въздействие върху обществото, промишлеността и високите научни постижения — европейските държави следва да имат сравними равнища на компетентност“, казва Бастиан Колер, координатор на финансирания от ЕС проект EuroCC. По проекта EuroCC са създадени 33 национални експертни центъра (НЕЦ) — първата инициатива в рамките на СП EuroHPC за обединяване на толкова много държави. Всеки НЕЦ получава подкрепа от своята държава, включително 50 % споделяне на разходите, и се ръководи от целите за консолидация, интеграция и обмен. Като първо определят компетентностите, с които разполагат, отделните държави могат да увеличат максимално полезните взаимодействия, за да изградят национални портфейли от компетентности. За да се гарантира, че те са от полза за цялата мрежа, дейностите на европейско равнище се координират чрез сроден проект Castiel. Мрежата от НЕЦ също така си сътрудничи с външни организации, като центровете за върхови постижения, ETP4HPC и PRACE. Тъй като някои държави вече са се възползвали от значителни национални инвестиции във ВИТ, едно от най-големите предизвикателства за EuroCC е стандартизирането на равнищата на компетентност в цялата мрежа. В отговор на това беше създадена програма за туининг и наставничество за НКЦ, финансирана по CASTIEL, с цел обмен на знания и умения. Но както обяснява г-н Колер, „различията всъщност помагат, като изтъкват конкретни области за ефективно сътрудничество и направляват общата насока на развитие и визия на мрежата.“ Различията доведоха и до изготвянето на каталог на различни изпробвани и изпитани решения на проблемите, с които се е сблъскала мрежата. Понастоящем мрежата EuroCC е съсредоточена върху предоставяне на обучение, продължаване на взаимодействието с промишлеността, извършване на преглед на компетентностите и водене на диалог. Тя проучва също така нови области, като напр. квантови изчисления и изкуствен интелект (ИИ), за да се набележат бъдещи приоритетни теми за НЕЦ, което е от важно значение. „Като работят заедно по теми от общ интерес, НЕЦ създават процъфтяваща екосистема за ВИТ, с двупосочен обмен между европейското и националното равнище, което носи по-добри ползи за всички“, заключава г-н Колер.

Keywords

EuroCC, ВИТ, високопроизводителни изчислителни технологии, суперкомпютър, технологии, технологичен суверенитет, квантови изчисления, иновации, екологосъобразни изчисления, енергийно ефективен, умения, МСП