Skip to main content
European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Article Category

Project Information

Article available in the following languages:

Nacionalni sistemi „vse na enem mestu“ za kompetence HPC

Nacionalni kompetenčni centri EuroCC delujejo kot zvezdišča za spodbujanje in pospeševanje HPC in povezanih tehnologij v različnih panogah, povečujejo dostop do priložnosti in nudijo prilagojene rešitve za to hitro razvijajoče se področje.

Digital Economy icon Digital Economy
Industrial Technologies icon Industrial Technologies

„S skupnim delom na področjih skupnega interesa centri NCC ustvarjajo uspešen ekosistem HPC z dvosmerno izmenjavo med evropsko in nacionalnimi ravnmi.“

Bastian Koller, koordinator projekta EuroCC

Medtem ko so bile prejšnje evropske pobude sprožene za spodbujanje uvajanja HPC in povezanih tehnologij, mnoge od njih dajejo prednost nacionalnim poudarkom, posledica česar so okolja različnih kompetenc. „Da bi resnično razvili globalno konkurenčno evropsko bazo spretnosti, povezanih z HPC – z jasnim vplivom na družbo, industrijo in znanstveno odličnost – bi se morale evropske države nahajati na primerljivi ravni kompetenc,“ pravi Bastian Koller, koordinator projekta projekt EuroCC, ki ga financira EU. EuroCC je ustanovil 33 nacionalnih kompetenčnih centrov (NCC), kar je prva pobuda v okviru EuroHPC, ki združuje tolikšno število držav. Vsak NCC podpira njegova država članica, vključno s 50 % delitvijo stroškov, temelji pa na ciljih konsolidacije, integracije in izmenjave. Če posamezne države najprej ugotovijo svoje razpoložljive kompetence, lahko povečajo sinergije za izgradnjo nacionalnih portfeljev kompetenc. Da bi te koristile celotni mreži, se dejavnosti na evropski ravni usklajujejo s sestrskim projektom CASTIEL. Mreža NCC sodeluje tudi z zunanjimi organi, kot so centri odličnosti, ETP4HPC in PRACE. Ker so nekatere države že bile deležne koristi pomembnih nacionalnih naložb v HPC, je bil eden največjih izzivov projekta EuroCC standardizacija ravni kompetenc po celotni mreži. V odgovor je bil z namenom izmenjave znanja in spretnosti vzpostavljen program NCC za tesno sodelovanje in mentorstvo, ki ga financira projekt CASTIEL. Toda kot pojasnjuje Koller: „medsebojne razlike nam pravzaprav še koristijo, saj poudarjajo določena področja za učinkovito sodelovanje in usmerjajo skupno pot in vizijo mreže.“ Razlike so ustvarile tudi katalog različnih preverjenih in preizkušenih rešitev za težave, ki se pojavljajo v mreži. EuroCC se trenutno osredotoča na izvajanje usposabljanja, stalno sodelovanje z industrijo, kartiranje kompetenc in komuniciranje. Bistveno je, da raziskuje tudi nova področja, kot sta kvantno računalništvo in umetna inteligenca (AI), da bi opredelil prihodnje prednostne teme NCC. „S skupnim delom na področjih skupnega interesa centri NCC ustvarjajo uspešen ekosistem HPC z dvosmerno izmenjavo med evropsko in nacionalnimi ravnmi,“ zaključuje Koller.

Keywords

EuroCC, HPC, visokozmogljivostno računalništvo, superračunalnik, tehnologije, digitalna suverenost, kvantno računalništvo, inovacija, zeleno računalništvo, energetsko učinkovito, spretnosti, MSP