Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Endoskopy jednorazowego użytku na rzecz ograniczenia infekcji

Endoskopia, procedura polegająca na zaglądaniu do pustych organów lub jam, zostanie zrewolucjonizowana poprzez rozwój jednorazowych endoskopów ograniczających ryzyko infekcji.
Endoskopy jednorazowego użytku na rzecz ograniczenia infekcji
Endoskopia stosowana jest głównie do badania przewodu pokarmowego lub oddechowego pacjenta poprzez wprowadzenie endoskopu, miniaturowego urządzenia mikroskopowego. Endoskopy tradycyjnie składają się z przewodu świetlnego oraz przewodu obrazowego podłączonego do kamery, która rejestruje obraz wewnątrz ciała. Nowoczesne endoskopy oferują elastyczność, umożliwiając lekarzom bezpośrednie zginanie tego przyrządu.

Jednak wielokrotne wykorzystywanie endoskopów oraz niewłaściwe procedury czyszczenia zagrażają sterylności i mogą powodować zagrażające życiu pacjenta infekcje. Podkreśla się także potrzebę stosowania specjalnych materiałów endoskopowych, które można łatwo, skutecznie i tanio sterylizować. W odpowiedzi na te wyzwania wyłaniająca się technologia zrewolucjonizowała endoskopię przewodu pokarmowego poprzez rozwój endoskopów kapsułkowych, rejestrujących obraz za pomocą malutkiej kamery w postaci tabletki połykanej przez pacjenta.

Z tym założeniem, w ramach finansowanego przez UE projektu pod nazwą "Rozwój narzędzia endoskopowego jednorazowego użytku" (DUET) skoncentrowano się na rozwoju jednorazowych endoskopów w celu ograniczenia ryzyka zakażenia krzyżowego i infekcji szpitalnych. Partnerzy projektu zademonstrowali możliwość skonstruowania efektywnego ekonomicznie sprzętu endoskopowego nadającego się do bezpiecznej utylizacji po użyciu, a w przyszłości do recyklingu.

W ujęciu ogólnym wyniki projektu unowocześniły technologię jednorazowych endoskopów i wykazują potencjał stosowalności w innych urządzeniach. Postępy w tej dziedzinie poprawią dostępność i elastyczność wielu zabiegów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę