European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A multi-technological approach for Dematerialising the production systems within a view of productive, reliable and eco-efficient machining processes

Article Category

Article available in the following languages:

Przyjazna środowisku produkcja obrabiarek

Obecnie produkcja systemów wytwarzania obrabiarek ma znaczny wpływ na środowisko. Nowatorskie, całościowe podejście w znacznym stopniu redukuje zużycie materiałów i energii, co również zwiększa konkurencyjność.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Europejski przemysł obrabiarkowy zdominowany jest przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Szukają one sposobów skrócenia długich okresów realizacji, zmniejszenia znacznego zużycia materiałów i wysokiej konsumpcji energii, co wpływa negatywnie na ich konkurencyjność. Innowacyjny, finansowany przez UE projekt ma za zadanie opracowanie lekkich i łatwych w adaptacji struktur maszynowych co zmaksymalizowałoby produktywność jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko. Dzięki pracom przy projekcie DEMAT naukowcy opracowali całościowe rozwiązanie składające się z narzędzi projektowych, symulacji procesowych, nowatorskich koncepcji maszyn i powiązanych założeń usługowych i biznesowych. Oczekuje się, że powyższe rozwiązanie w ujęciu rocznym zmniejszy zużycie stali o 1,5 mln ton oraz zredukuje emisje dwutlenku węgla o 2,5 mln ton. Konwencjonalne obrabiarki zapewniają dużą dokładność, niezawodność i produktywność dzięki zastosowaniu ciężkich i sztywnych struktur. Wymaga to znacznego zużycia surowców naturalnych, w tym materiałów i energii. W ramach projektu DEMAT zaproponowano rewolucyjne podejście, dzięki któremu zredukowano masę zarówno pasywnych jak i aktywnych szkieletowych elementów konstrukcyjnych o ponad połowę. Dodatkowo strukturalne elementy konstrukcyjne w 100% nadają się do ponownego użycia w modułach maszynowych innych urządzeń, zachowując przy tym dużą dokładność i niezawodność. Oczekuje się, że koncepcja modułowa skróci okres realizacji nowych maszyn o 60%. Generator planowania procesów monitoruje na bieżąco różne parametry w celu optymalizacji przejrzystości procesów. Wykorzystanie strategii kontroli zwielokrotnienia wejść i wyjść umożliwia adaptację w czasie rzeczywistym, dzięki czemu ogranicza się wibracje i zwiększa niezawodność obróbki. "Całościowy planista produkcji" bez przerwy monitoruje istotne parametry produkcji w celu optymalizacji podejmowania decyzji związanych z obróbką, energią, produktywnością, niezawodnością i wieloma innymi czynnikami. Dzięki projektowi DEMAT opracowano też oprogramowanie do "Oceny modelu biznesowego" w celu integracji technologii do nowych modeli biznesowych, w których elastyczne grupy firm dzielą ryzyko, zyski i koszty między siebie. Pozytywne wieści o efektach projektu komunikowano na różne sposoby, w tym za pomocą publikacji naukowych i zauważalnej obecności na konferencjach i targach. Dokonano już analiz rynkowych i oszacowano potencjalne problemy ze standaryzacją i kwestiami prawnymi, technologia jest już więc gotowa do komercjalizacji w krótkim czasie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania