Skip to main content
European Commission logo print header

TEchnologies and scenarios For Low Emissions Shipping

Article Category

Article available in the following languages:

Przeciwdziałanie emisjom w transporcie morskim

Europa wyznaczyła sobie ambitny cel redukcji emisji dwutlenku węgla z transportu o 60% do 2050 r. W ramach finansowanego przez UE projektu poszukiwane są sposoby uczynienia żeglugi bliskiego zasięgu (SSS) bardziej konkurencyjną pod względem środowiska, ponieważ jest to istotny i bardzo skuteczny sposób transportu.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Komisja Europejska nałożyła ograniczenia dotyczące zawartości siarki w paliwach żeglugowych wykorzystywanych przez statki żeglugi śródlądowej oraz cumujące w portach UE. Dlatego począwszy od stycznia 2010 r. państwa członkowskie powinny zagwarantować niedopuszczanie do obrotu olejów napędowych żeglugowych, jeżeli zawarta w nich siarka przekracza 0,1% masy. Motywowani surowymi przepisami dotyczącymi stref kontroli emisji siarki naukowcy finansowanego przez UE projektu "Technologies and scenarios for low emissions shipping" (TEFLES) skupili wysiłki na redukcji emisji transportu morskiego (tj. SSS). Głównym zamysłem projektu TEFLES było opracowanie nowych podejść do ustalania różnych scenariuszy dotyczących sytuacji na morzu, w obszarach przybrzeżnych i w portach. Poddano je analizie z wykorzystaniem, zaawansowanych narzędzi do symulacji komputerowych w celu zarejestrowania najbardziej obiecujących i oszczędnych z dostępnych technologii. Oszacowano, że niewdrożenie tych metod poskutkowałoby spadkiem skuteczności wszelkich rozwiązań i postępów technologicznych. W ramach projektu TEFLES rozwinięto i połączono technologie oczyszczania, hydrodynamiki i wytwarzania energii, celem redukcji emisji ze statków. W szczególności naukowcy opracowali i sprawdzili innowacyjny system oczyszczania gazów wylotowych, który łączy w sobie płuczkę suchą oraz kompaktowy selektywny reaktor katalityczny. Chociaż zauważono nieznaczny wzrost zużycia paliwa, obniżono poziom tlenków siarki o ponad 90%, natomiast stopień odzysku ciepła zwiększono o 40%. Stworzenie zaawansowanych modeli hydrodynamicznych pomogło zmniejszyć zużycie paliwa w scenariuszach dotyczących sytuacji na morzu i w portach. Naukowcy skupili uwagę na skróceniu czasu wejścia do portu i manewrowania do momentu zacumowania, a co za tym idzie na redukcji emisji, koncentrując się na interakcjach między holownikiem, śrubą napędową i sterem. Do innych zadań należało opracowanie modeli systemów przeładunkowych i zasilania dla różnego typu statków i portowej infrastruktury zasilania energią. W ramach projektu TEFLES oceniono też potencjalne korzyści dla redukcji emisji i zwiększenia sprawności energetycznej wynikające z wykorzystania technologii cold ironing (przybrzeżnych instalacji zasilania elektrycznego). Wyniki projektu zostały szeroko rozpowszechnione na stronie internetowej projektu oraz poprzez organizację seminariów, konferencji, warsztatów i publikację biuletynów i kilku prac naukowych.

Słowa kluczowe

Transport morski, emisje, emisje CO2, żegluga bliskiego zasięgu, zawartość siarki, paliwa żeglugowe, szlaki wodne, statki żeglugi śródlądowej, transport niskoemisyjny, oczyszczanie, technologie wytwarzania energii, redukcja emisji, cold ironing

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania