Semínka změny: systémový přístup ke šlechtění rostlin
V rámci strategie Od zemědělce ke spotřebiteli Evropská komise stanovila cíl, aby do roku 2030 bylo alespoň 25 % zemědělské půdy v EU obhospodařováno ekologicky. Jedná se o důležitý prvek Zelené dohody pro Evropu. Dosažení tohoto cíle bude vyžadovat vývoj a šíření nových ekologických odrůd a projekt financovaný EU LIVESEED (Improve performance of organic agriculture by boosting organic seed and plant breeding efforts across Europe) se to snažil podpořit tím, že se zabýval otázkou dostupnosti a kvality ekologického osiva z různých hledisek, od tržních aspektů až po regulaci. Do projektu, který byl zahájen v roce 2017, se zapojilo 48 organizací z 18 evropských zemí, včetně výzkumných pracovníků v oblasti rostlin, šlechtitelů plodin, výrobců osiv, ekologických sdružení a maloobchodníků.
Nové přístupy
Jedním z výzkumníků, kteří se na projektu podíleli, je Edwin Nuijten, rostlinolékař z nizozemské univerzity De Beersche Hoeve, který vedl část pracovního plánu zaměřenou na to, jak se mohou různé šlechtitelské přístupy vzájemně podporovat a posilovat. „Šlechtění není jen o vytvoření té nejlepší rostliny pro to nejlepší pole, je to také proces, ve kterém musíme brát v potaz i sociální aspekty,“ říká. Cílem projektu LIVESEED bylo spojit nejlepší prvky různých přístupů ke šlechtění rostlin. Konsorcium určilo čtyři specifické přístupy, označované jako ekosystémové, komunitní, založené na vlastnostech a podnikové. Ekosystémové přístupy zkoumají, jak plodina působí na okolní prostředí a jak k němu může přispívat. Komunitní přístupy zahrnují silné propojení mezi šlechtiteli a pěstiteli a snaží se pro ně maximalizovat společenskou hodnotu. Přístupy založené na vlastnostech sledují širší společenské přínosy zlepšení konkrétních vlastností, například zvýšení koncentrace základních vitamínů v plodinách, zatímco přístupy založené na podnicích se snaží maximalizovat zisk a minimalizovat náklady. „Všechny přístupy se řídí hodnotami, ale jejich hodnoty se liší,“ dodává Nuijten. „Nejde o to říci, že některé hodnoty jsou lepší než jiné, ale ptát se, jak je můžeme propojit, aby se vzájemně posilovaly a zvyšovaly ekologickou a sociální odolnost.“
Znalostní platforma
Konsorcium shromáždilo informace o technikách šlechtění a publikovalo řadu výzkumných prací. Ohledně různých aspektů souvisejících se šlechtěním rostlin a trhy s osivy bylo konzultováno více než 800 ekologických zemědělců a projekt LIVESEED přispěl k rozšíření platformy Organic Farm Knowledge Platform o sekci věnovanou těmto tématům. V rámci projektu LIVESEED byla rovněž vytvořena celounijní databáze, která dodavatelům osiva umožňuje vkládat nabídky do jiných národních databází jediným záznamem. Tým nyní pracuje na implementaci svých zjištění a vypracovává pokyny pro zavedení kombinovaného přístupu ke šlechtění. Situace je akutní, protože vývoj nových odrůd plodin je pomalý proces a šlechtitelé musí jednat, aby se připravili na budoucí zemědělské výzvy, jako jsou přísnější omezení používání pesticidů a měnící se klima. Kromě toho jsou zemědělci a spotřebitelé podle Nuijtena ohroženi dysfunkcemi v oblasti šlechtění rostlin a trhu s osivy. „Když se podíváte na konvenční šlechtění, na trhu s každým druhem ovoce a zeleniny dominují dvě nebo tři společnosti. Pokud jedna společnost ukončí svůj šlechtitelský program, budou zemědělci zcela závislí na té druhé. Ani pro konvenční zemědělství není situace udržitelná,“ vysvětluje. „Organická osiva a šlechtění rostlin mohou být příležitostí k zamyšlení o udržitelnějších šlechtitelských přístupech. Musíme vyvinout mnohem více nových alternativ, aby byl tento zdroj užitečný pro všechny zemědělce,“ říká Nuijten. „Často se říká, že biopotraviny jsou příliš drahé, ale dalo by se říci, že konvenční potraviny jsou příliš levné – když vezmeme v úvahu skryté náklady, dostaneme úplně jiný obrázek.“
Keywords
LIVESEED, organická, semena, zemědělské znalosti, platforma, kultivary, šlechtění, plodiny, maloobchodníci, přístup, hodnoty, udržitelnost