European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Scaling up Co-creation: Avenues and Limits for Integrating Society in Science and Innovation

Article Category

Article available in the following languages:

Мислете локално, действайте глобално: могат ли водените от общността действия да решат широкомащабни обществени проблеми?

Често използвано за създаване на сътрудничества с местно значение, съвместното творчество е примамлива парадигма за решаването на по-широкомащабни социални проблеми. Дали обаче разширяването на такава система не застрашава фокуса, който тя предлага?

Society icon Society

Когато дружества, университети, политици и граждани се обединят, за да си сътрудничат по даден проект или иновация, те участват в т.нар. съвместно творчество. Отдавна използван в света на бизнеса, особено в отношенията между потребителите, ЕС все по-често разглежда съвместното творчество като потенциално средство за насочване на иновациите в подкрепа на общественото благо. Съществува обаче предположението, че за да имат широко въздействие, съвместно създадените решения трябва да бъдат разширени. „На пръв поглед идеята за разширяване на съвместното творчество изглежда рисковано, за да не изгори покрай сухото и суровото, обяснява Себастиан Пфотенхауер, професор в Техническия университет в Мюнхен (ТУ Мюнхен). „Увеличаването на мащаба би създало риск от загуба на основното му стойностно предложение — способността да се отговори на специфичните местни нужди и проблеми и да се вгради по-добре иновацията в обществото“. С подкрепата на финансирания от ЕС проект SCALINGS (Scaling up Co-creation: Avenues and Limits for Integrating Society in Science and Innovation), Пфотенхауер полага усилия, за да установи дали и кога е желателно или дори възможно да се увеличи мащаба на съвместното творчество. „Искахме да разберем до каква степен съвместното творчество може да бъде разширено отговорно на различни места и в различни области и какви са границите“, казва той.

Открития, разширяващи кръгозора

В рамките на проекта беше проведено сравнително проучване на усилията за съвместно творчество в 10 държави. По време на проучването изследователите разгледаха три основни инструмента за съвместно творчество, а именно живи лаборатории, обществени поръчки за иновации и съоръжения за съвместно творчество, които се използват в редица технически области. „Съвместното творчество изглежда много различно в различните региони и контексти на приложение“, казва Карлос Куевас Гарсия, изследовател от екипа на ТУ Мюнхен, и добавя, че то може да бъде както приобщаващо, така и изключващо. „Макар че съвместното творчество често се разглежда като процес, който обединява хората, то може също така да разкрие, дори да задълбочи, значителни асиметрии и неравенства във властта“, отбелязва Куевас Гарсия. „За да бъде мащабируем, процесът трябва да се занимава с политическото измерение на съвместното творчество и да се прилага внимателно и рефлексивно“. Друг важен извод беше, че търсенето на опит и диалог в областта на съвместното творчество е огромно. „Много технически общности вече редовно използват формати за съвместно творчество“, добавя Пфотенхауер. „Въпреки това, когато го правят, те са склонни да се сблъскват със същия вид въпроси и предизвикателства“. Според Пфотенхауер някои от най-често задаваните въпроси включват: Кой трябва да участва и кога? Как се променят изискванията при преминаване от един обект към друг? Как тези общности могат да бъдат поддържани след приключване на отделните проектни цикли? Каква част от процеса на съвместно творчество може действително да бъде стандартизирана в политическите инструменти? Каква роля трябва да играе ЕС?

Пътна карта за отговорно съвместно творчество

За да отговори на тези въпроси, проектът използва всички свои констатации и най-добри практики, за да създаде пътна карта за осъществяване на отговорни проекти за съвместно творчество. „Този инструмент предоставя на организаторите и създателите на политики набор от препоръки, които могат да им помогнат да насочат усилията си съвместно творчество към по-желани, по-устойчиви и по-въздействащи резултати“, отбелязва Пфотенхауер. „Очакваме, че този инструмент ще се превърне в източник на информация за формирането на политики, финансирането на научни изследвания и всичко, свързано със съвместното творчество“. Пътната карта, както и други резултати и учебни ресурси на SCALINGS, вече играят централна роля в друг финансиран от ЕС проект, BoostEuroTeQ, който се фокусира върху разширяването на бъдещото инженерно образование.

Keywords

SCALINGS, съвместно творчество, разширен, мащабируем, иновации, живи лаборатории, обществени поръчки, BoostEuroTeQ

Discover other articles in the same domain of application