European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Drivers of Pontocaspian biodiversity RIse and DEmise

Article Category

Article available in the following languages:

Унікальна біота Чорного та Каспійського морів зникає з тривожною швидкістю

Зазвичай коли ми думаємо про втрату біорізноманіття, нам спадають на думку широко відомі види, такі як тигри або слони. Але останні дослідження Чорноморсько-Каспійського регіону показують, що сотні інших унікальних видів мовчки зникають на тлі загальної байдужості.

Climate Change and Environment icon Climate Change and Environment

Чорне та Каспійське моря, а також їхня біота знаходяться під загрозою. У цих внутрішніх морях, які відомі своїми незвичайними режимами солоності та широко розповсюдженими зонами з низьким вмістом кисню, спостерігається зникнення левової частки понто-каспійських видів. Значною мірою причинами цього явища є зміна клімату, руйнування місць існування, інвазійні види та забруднення навколишнього середовища. “Ми є свідками краху еволюційного експерименту, що налічує 15 мільйонів років”, – зазначає палеонтолог і фахівець з молюсків Френк Весселінг на сайті Центру біорізноманіття “Натураліс”. “Унікальні для регіону види, що за цей дуже тривалий період адаптувалися до незвичайних і змінних умов солоності, – такі як осетри, каспійські тюлені та сотні дрібних видів риб, ракоподібних і молюсків, – сильно страждають”. Візьмемо, наприклад, тригранку каспійську. Цей вид, який раніше був найпоширенішим молюском в обох морях і має палеонтологічний літопис, що налічує 5 мільйонів років, вимер 20-30 років тому. Наслідки такого зникнення залишаються непередбачуваними і донині. Проектом PRIDE (Drivers of Pontocaspian biodiversity RIse and DEmise) Весселінг ставив собі за мету вивчати реакції екосистем на такі події та загалом на антропогенні порушення. “Тепер ми знаємо набагато краще, які групи є чутливими до змін, а які – більш стійкими. І зрозуміло, що хоча ми і намагатимемося зберегти деякі види, ми не зможемо врятувати геть їх усіх”. “Наприклад, ми знаємо, що каспійський тюлень незабаром втратить свої основні лежбища через прогнозоване потепління та падіння рівня моря, що, як очікується, досягне 18 метрів протягом наступних 80 років. Тим часом усі шість видів осетрових у Чорному та Каспійському морях знаходяться під загрозою, а деякі крихітні равлики також можуть заслуговувати на додатковий захист”. У межах дослідження PRIDE біологи, геологи та кліматологи вивчали весь регіон, а не окремі басейни. Його основною метою було зрозуміти рушії минулих і сучасних криз біорізноманіття. За 4 роки команді, до складу якої входять члени з Азербайджану, Румунії, Росії, Туреччини та України, вдалося визначити, які групи найбільше постраждали б від наявних порушень і чому.

Невтішні прогнози

“Майбутнє виглядає сумним”, – каже Весселінг. “Деякі види регіону, зокрема тригранка, масово захопили Західну Європу та Північну Америку. Вони мають там дуже сильний вплив, чи то позитивний, чи то дуже негативний, на екосистеми та людей. І це гарна новина, бо вони виживуть. Але крім цього сувора правда полягає в тому, що за останні десятиліття ми втратили майже всі природні спільноти. І я впевнений, що ми втратимо більшу частину того, що залишилось від унікальної понто-каспійської біоти”. Загалом, за останні 50 років від половини до трьох чвертей місцевих видів виявилися вразливими, опинилися під загрозою зникнення або зникли. Хоча Весселінг наполягає на тому, що варто збільшити зусилля щодо збереження цих унікальних видів, постійний натиск інвазійних видів, деградація навколишнього середовища та кліматичні зміни, безумовно, сприяють тому, що боротьба має напружений характер. “Зрештою залишиться водна біота, але з великою долею вірогідності вона складатиметься з декількох глобальних видів, а не з безлічі унікальних, які колись були притаманні цьому регіону”. Проект PRIDE, який вже було завершено, залишає розгорнуту мережу, що і надалі слугуватиме джерелом розповсюдження знань щодо природоохоронних дій. Він також забезпечує платформу для збереження таксономічної інформації про понто-каспійську біоту та інформаційну систему, що містить кліматичні дані, інформацію про антропогенний тиск і біорізноманіття в регіоні Каспійського та Чорного морів.

Keywords

PRIDE, Каспійське море, Чорне море, понто-каспійський, біорізноманіття, охорона природи

Discover other articles in the same domain of application