Skip to main content
European Commission logo print header

ENHANCEMENT OF BLACKSEA INNOVATION CAPACITY

Article Category

Article available in the following languages:

Поштовх для інноваційних МСП у Чорноморському регіоні

Проект B-SEENOVA допоміг активізуватись МСП з Чорноморського регіону, які відрізняються найбільшим інноваційним потенціалом. Зараз цільові МСП мають розширений потенціал управління інноваціями та краще підготовлені до участі у викликах програми Горизонт 2020.

Society icon Society

“Дослідження та інновації мають вирішальне значення для здорового та сталого розвитку Чорного моря до 2030 року”, – заявив минулого року Карлос Моедас, колишній комісар ЄС з питань досліджень, науки та інновацій. Гарна новина полягає в тому, що Чорноморський регіон наразі вже виграє від значного кола МСП, які зосереджуються на інноваціях. Але їм все ще бракує ключового компонента: внутрішніх заходів зі сприяння інноваціям для створення переваг. “Майже жодне з МСП в регіоні не має того, що ми називаємо “системою управління інноваціями”. Це призводить до багатьох проблем на стадії задуму та в процесі розробки інновацій, що, в свою чергу, спричиняє передчасне завершення проекту або ідеї”, - пояснює Кагрі Ісітан, експерт з управління інноваційними можливостями у проекті B-SEENOVA (Enhancement of Black Sea Innovation Capacity). Проект B-SEENOVA було започатковано з однією метою: збільшення управлінської ефективності МСП. Для цього, за результатами попередньої перевірки, команда обрала 35 МСП з найвищим потенціалом зростання та інтернаціоналізації. Ці МСП працюють у різних секторах: від виробництва медичних виробів до виготовлення текстилю, водяних насосів та ліфтів. Для таких МСП були розроблені індивідуальні плани дій, що включають визначення інноваційних процесів від задуму до результату, а також стратегії керівництва, управління та співпраці. Плани дій забезпечують глибокий аналіз управління інноваціями, виявляючи можливі розбіжності між можливостями та цілями інновацій.

Від плану до дій

Після завершення етапу планування решта роботи полягала в підтримці МСП у реалізації планів дій та наданні їм детальної інформації про Горизонт 2020 SME Instrument. “B-SEENOVA підвищив рівень обізнаності та заохотив їх підготувати пропозиції щодо SME Instrument”, – зазначає Ісітан. Завдяки цьому процесу більшість відібраних МСП показали, що тепер вони можуть дати оцінку своїм можливостям в управлінні інноваціями. Вони також здійснили суттєві вдосконалення на основі рекомендацій експертів B-SEENOVA. “Одним із конкретних прикладів є МСП, яке займалось інноваційною діяльністю та розробило систему управління власними внутрішніми процесами. Проблема полягала в тому, що їхня система управління інноваціями орієнтувалася лише на управління компанією та власним відділом досліджень і розробок”, – додає Ісітан. “Інші відділи не враховувались. Завдяки нашій підтримці керівництво компанії змогло побачити загальну картину. Вони вдосконалили систему управління інноваціями компанії та поширили її на всі підрозділи”. Загалом команда проекту помітила вдосконалення бізнес-процесів фірм, що, в свою чергу, може призвести до зменшення виробничих витрат та здешевлення продукції чи послуг. “Одним із прямих наслідків цієї акції стало помітне зростання та прибутковість МСП, які користуються послугами. Але інноваційні дослідження/проекти є довгостроковими, тому спостерігати їх результати протягом життєвого циклу проекту дуже складно. Важливо те, що вони усвідомили деякі речі, які могли б зробити для підвищення своєї нинішньої інноваційної спроможності за допомогою, зокрема, індивідуальних планів дій”, – каже Ісітан. Усі послуги B-SEENOVA повністю інтегровані з послугами, запропонованими консорціумом Європейська мережа підприємств у рамках програми COSME Work Programme 2019. Незважаючи на завершення проекту, МСП, які знаходяться у Чорноморському регіоні, продовжуватимуть користуватися послугами COSME, пов’язаними з інтернаціоналізацією та підвищенням інноваційного потенціалу.

Keywords

B-SEENOVA, Чорне море, МСП, інновації, Горизонт 2020, управління інноваціями

Discover other articles in the same domain of application