European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Researches on the potential conversion of conventional fish farms into organic by establishing a model and good practice guide

Article Category

Article available in the following languages:

Інноваційна аквапонічна модель вказує шлях до сталої аквакультури

Стале рибальство має вирішальне значення у збереженні чутливих морських екосистем в умовах зміни клімату. У зв’язку з цим було розроблено керівництво, яке допоможе звичайним рибоводам у Чорноморському регіоні перейти до більш сталих аквакультурних методів.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

Хоча Чорне море пропонує величезні економічні можливості, стале використання його морських ресурсів є вирішальним для забезпечення довготривалої життєздатності рибних запасів. Аквапоніка як одне з можливих рішень. Ця концепція сталого виробництва інтегрує комерційне рибництво з вирощуванням рослин гідропонним методом. В аквапонних системах відходи життєдіяльності риб забезпечують рослинам поживні речовини або безпосередньо, або після того, як бактерії перетворять аміак на нітрити або нітрати. “Головна перевага аквапоніки полягає в тому, що два потоки виробництва – овочі та риба – утримуються лише завдяки забезпеченню риб кормом”, – пояснює координатор проекту ECOFISH (Research on the potential conversion of conventional fish farms into organic by establishing a model and good practice guide) Адріан Турек-Раховяну, професор Університету агрономічних наук та ветеринарної медицини в Бухаресті, Румунія. “Вирощування овочів є неймовірно ефективним завдяки постійному постачанню води та поживних речовин. Овочі також можна вирощувати вертикально, зменшуючи таким чином необхідну площу. Немає потреби у гербіцидах чи пестицидах”. Однак ключовою проблемою є той факт, що аквапоніка спочатку вимагає значних інвестиційних витрат, а також спеціалізованих знань. “Персонал повинен володіти знаннями як про рибу, так і про рослинні культури, які вирощуватимуться”, – зазначає Турек-Раховяну. “Водяні насоси повинні працювати постійно, що збільшує витрати на електроенергію”. Подолання цих перешкод може допомогти регіону стати більш стійким до наслідків глобального потепління, посухи та зменшення водних ресурсів. “Аквапонні системи не залежать від навколишнього середовища або клімату”, – говорить він. “Вони розташовані в приміщеннях з контрольованою температурою та не потребують ґрунту”.

Екологічно безпечна аквакультура

У цьому контексті з метою просування аквапонних систем у регіоні було розпочато проект ECOFISH, у якому, окрім інших, були задіяні деякі румунські партнери. Це дослідження було проведено за підтримки програми Marie Skłodowska-Curie Actions (“Дії Марії-Склодовської-Кюрі”). “Наша мета полягала в тому, щоб допомогти підприємствам аквакультури застосовувати більш екологічні методи, досягти більшої ефективності використання ресурсів та збільшити цінність їхньої кінцевої продукції”, – пояснює Турек-Раховяну. Щоб досягти цього, команда проекту об’єднала кілька дослідницьких інститутів та університетів для розробки аквапонічної виробничої платформи. Було проведено дослідження рибних господарств у південно-східному регіоні Румунії. Його результати знайшли втілення у розробці аквапонної системи рециркуляції. Модель розроблена з урахуванням вимог потенційних бенефіціарів, серед яких існуючі в регіоні рибоводи, а також підприємці, зацікавлені в економічних можливостях сталої аквакультури. “Окрім визначення технологічних аспектів, ми також оцінили економічний ризик і те, як рибні господарства можуть використовувати аквапоніку для підвищення своєї економічної конкурентоспроможності”, – каже Турек-Раховяну. Ці висновки доступні у проектних роботах, таких як Economic Feasibility Analysis of Aquaponics (“Аналіз економічної доцільності аквапоніки”). Відтоді аквапонічна модель проекту широко поширюється серед рибоводів регіону, а також серед місцевих громад, де спостерігається потенціал для розведення риби, раків та креветок.

Майбутнє рибництва

Проектний консорціум ECOFISH має намір продовжувати розвивати цю роботу. Подальші дослідження включатимуть поглиблене вивчення рециркуляційних систем задля досягнення ще більшої ефективності виробництва. Ця робота у значній мірі відповідає Софійській декларації міністрів 2018 року, яка вимагає від країн Чорноморського регіону досягнення більш сталого рибальства та аквакультури. “Наразі дослідницька група, яка брала участь у цьому проекті, розробляє більш детальні бізнес-плани для майбутніх аквапонічних рибних господарств у південно-східному регіоні Румунії”, – зазначає Турек-Раховяну. “Ми впевнені, що це нововведення принесе регіону економічні та екологічні переваги”. Він також додає, що команда проекту з нетерпінням чекає створення перших аквапонічних рибних ферм у Румунії: “Наш проект зіграє свою роль у цьому завдяки підтримці та порадам, які змогли дати наші дослідницькі групи”.

Keywords

ECOFISH, аквакультура, аквапоніка, сталий, морський, риба, Чорне море

Discover other articles in the same domain of application