European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Biological analysis of soils and advanced data analytics for precision agriculture maps

Article Category

Article available in the following languages:

Precíziós mezőgazdasági eszköz a talaj biológiai aktivitásának mérésére a mezőgazdasági termelők számára

Új technológia teszi lehetővé, hogy a mezőgazdasági termelők láthassák, mely típusú mikroorganizmusok vannak jelen egy adott talajtípusban, így erre szabhatják erőforrásaikat.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

Az előrejelzések szerint a világ népessége 2050-ig elérheti a 9,8 milliárd főt – ez a jelenlegi értékek 25 %-a. Egy ekkora lakosság élelmiszerrel való ellátásához a jelenlegi élelmiszer-termelés szintjének megduplázására lesz szükség. Ehhez pedig itt van a precíziós mezőgazdaság. „A precíziós mezőgazdaság új technológiák segítségével figyeli meg, méri a növények variabilitását, változékony körülményeit és reagál azokra,” számolt be Jorge Blanco, a Greenfield Technologies spanyol agrotechnológiai vállalat K+F igazgatója. „A cél a terméshozam és a jövedelmezőség fokozása a növénytermesztéshez szükséges erőforrások szintjének csökkentése mellett.” A precíziós gazdálkodás széles körben történő alkalmazását – a benne rejlő potenciál ellenére – a pontos talajvariabilitás jelentőségének általános figyelmen kívül hagyása gátolja. „A talajtextúra, a víztartalom, a pH-érték és a biológiai tulajdonságok mind hatással vannak az öntözésre, a vetőmagok és műtrágya alkalmazására,” magyarázta. „A jelenlegi mintavétel szubjektív jellegű, az elemzési technikák pedig nagy mennyiségű talajmintát igényelnek, ezért ezek rendkívül eredménytelenek.” A Greenfield Technologies e hiányosság orvoslása céljából olyan új módszert fejlesztett ki, amely a fizikai, kémiai és biológiai változékonyságot objektív talajmintavétel alapján méri. „Megoldásaink e mérések alapján talajtérképeket és a hatékony öntözésre és növénytermesztésre irányuló gyakorlati ajánlásokat nyújtanak a mezőgazdasági termelőknek,” tette hozzá Blanco. A Greenfield Technologies uniós finanszírozás segítségével sikeresen kifejlesztette, tesztelte és forgalomba hozta az innovatív BIOMAP2SOIL megoldását.

A talaj biológiai aktivitásának vizsgálata

A BIOMAP2SOIL a vállalat MAP2SOIL megoldására épül. A MAP2SOIL fejlesztés olyan szenzorokat használ, amelyek képesek az elektromos vezetőképesség különböző talajmélységeken történő mérésére. A szenzort egy traktorhoz kapcsolják, amelyet adatgyűjtés céljából az egész gazdaságon végigvezetnek. Az adatokat ezt követően elemzik és az adott mezőgazdasági területen belül talált, változatos talajtípusok különféle paramétereit bemutató térképek készítéséhez használják fel. „Noha egy gazdaságon belül rendkívül különböző talajtípusok fordulhatnak elő, jellemzően a teljes gazdaságot egyformán kezelik,” jegyezte meg Blanco. „A MAP2SOIL-hoz hasonló precíziós gazdálkodási fejlesztések lehetővé teszik a különféle talajtípusok testre szabott és hatékonyabb módon történő kezelését.” A BIOMAP2SOIL egy lépéssel előrébb jár, mivel nemcsak a talaj fizikai és kémiai jellemzőit, hanem a biológiai aktivitását is méri. „Úgy véljük, hogy a talaj egészségi állapotának és változékonyságának egy gazdaságon belüli ismerete legalább olyan fontos, mint a talaj összetételének ismerete,” mondta Blanco. A BIOMAP2SOIL lényegében belülről vizsgálja meg a talajt, hogy megnézze, milyen biológiai aktivitás zajlik benne. „A talaj tele van mikroorganizmusokkal, egyesek közülük kórokozók, mások pedig hasznosak a terménynövekedés szempontjából,” tette hozzá. A BIOMAP2SOIL a növénynövekedést serkentő rizobaktériumok (PGPR) jelenlétére összpontosít, amely képes a növények növekedését fokozni és az immunrendszert stimulálni. „A BIOMAP2SOIL a kórokozók vagy a PGPR jelenlétének ültetés előtti elemzésével segíti a termelőket abban, hogy a lehető leghatékonyabban használják fel erőforrásaikat,” mondta Blanco.

Egy lépés a jó irányba

A Greenfield Technologies uniós finanszírozás segítségével sikeresen validálta a BIOMAP2SOIL alkalmazását valós körülmények között. Részletes versenyelemzést is készített, gondoskodott a szükséges szabadalmakról és átfogó stratégiát dolgozott ki a BIOMAP2SOIL nemzetközi piacra történő bevezetésére. „Rendkívül sok még a teendő, hogy a globális élelmiszertermelés elérje azt a szintet, amely képes kiszolgálni a növekvő népesség igényeit,” állapította meg Blanco. „A BIOMAP2SOIL-hoz hasonló precíziós mezőgazdasági megoldások azonban óriási lépést jelentenek a jó irányba.”

Keywords

BIOMAP2SOIL, precíziós mezőgazdaság, mezőgazdasági termelők, gazdaság, élelmiszertermelés, növények variabilitása, agrotechnológia, növények, terméshozam

Discover other articles in the same domain of application