Skip to main content
European Commission logo print header

Biological analysis of soils and advanced data analytics for precision agriculture maps

Article Category

Article available in the following languages:

Narzędzie dla rolnictwa precyzyjnego pozwala rolnikom mierzyć aktywność biologiczną gleby

Nowa technologia pozwala rolnikom bliżej poznać mikroorganizmy występujące w poszczególnych rodzajach gleby i odpowiednio dobrać stosowane środki.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Według prognoz do 2050 roku liczba ludności na świecie osiągnie nawet 9,8 miliarda, co oznacza wzrost o 25 % względem stanu na chwilę obecną. Wykarmienie tych wszystkich ludzi będzie wymagało podwojenia wydajności produkcji żywności. Rolnictwo precyzyjne stanowi jedno z rozwiązań tego problemu. „Rolnictwo precyzyjne wykorzystuje nowe technologie w celu obserwacji, pomiarów oraz umożliwienia reagowania na zmienność upraw”, mówi Jorge Blanco, dyrektor ds. badań i rozwoju w hiszpańskiej firmie Greenfield Technologies zajmującej się opracowywaniem technologii dla rolnictwa. „Naszym celem jest zwiększenie plonów i rentowności upraw przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zasobów wykorzystywanych w rolnictwie”. Blanco twierdzi, że pomimo potencjału oferowanego przez rolnictwo precyzyjne wykorzystanie technologii na szeroką skalę jest obecnie utrudnione ze względu na ogólny brak wiedzy na temat znaczenia dokładnego określania stanu gleby. „Parametry, takie jak tekstura gleby, zawartość wody, kwasowość bądź zasadowość, a także właściwości biologiczne mają wpływ na stosowane metody nawadniania, nasiona i nawozy”, wyjaśnia badacz. „Z racji tego, że obecnie pobieranie próbek odbywa się w oparciu o subiektywne kryteria, a techniki analizy wymagają, by były one dostatecznie duże, cały proces jest zdecydowanie nieefektywny”. Trudno nie dostrzec w tym problemu, w związku z czym firma Greenfield Technologies opracowała nową metodę BIOMAP2SOIL, która pozwala na pomiar parametrów fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby na podstawie obiektywnie gromadzonych próbek. „Na podstawie prowadzonych pomiarów nasze rozwiązanie opracowuje mapy gleby, dostarczając rolnikom praktycznych zaleceń dotyczących efektywnego nawadniania oraz zarządzania uprawami”, dodaje Blanco. Dzięki finansowaniu zapewnionemu przez Unię Europejską firma Greenfield Technologies była w stanie opracować i sprawdzić swoje innowacyjne rozwiązanie BIOMAP2SOIL, a następnie wprowadzić je na rynek.

Badanie aktywności biologicznej w glebie

Projekt BIOMAP2SOIL opiera się na rozwiązaniu MAP2SOIL opracowanym przez firmę. Produkt wykorzystuje czujnik, który umożliwia pomiar pozornej przewodności elektrycznej gleby na różnych głębokościach. Czujnik jest przymocowany do ciągnika objeżdżającego całe gospodarstwo w celu zbierania danych. Dane są następnie poddawane analizie i wykorzystywane w celu opracowania map, na których oznaczone są różnorodne parametry różnych rodzajów gleb występujących na polu. „Nawet jeśli w gospodarstwie występują różne rodzaje gleb, zwykle każdy z nich jest traktowany tak samo”, zauważa Blanco. „Rozwiązania dla rolnictwa precyzyjnego, takie jak nasz produkt MAP2SOIL, pozwalają nam na zarządzanie każdym rodzajem gleby w bardziej efektywny sposób, dostosowany do indywidualnych potrzeb”. Projekt BIOMAP2SOIL rozwija ten proces, rozszerzając pomiary fizycznych i chemicznych właściwości gleby o analizę jej aktywności biologicznej. „Uważamy, że wiedza na temat stanu gleby oraz jego zmienności w ramach jednego gospodarstwa jest równie ważna jak znajomość jej składu”, dodaje Blanco. Aby dokonać pomiarów, rozwiązanie BIOMAP2SOIL zagląda w głąb gleby, badając jej aktywność biologiczną. „W glebie występuje ogromna liczba mikroorganizmów. Niektóre z nich są patogenami, natomiast inne sprzyjają uprawom”, wyjaśnia badacz. Rozwiązanie BIOMAP2SOIL koncentruje się na badaniu gleby pod kątem występowania ryzobakterii wspomagających wzrost roślin, sprzyjających ich rozwojowi i stymulujących ich układy odpornościowe. „Umożliwiając analizę składu gleby w celu wykrywania patogenów oraz sprzyjających uprawom ryzobakterii przed zasiewem, rozwiązanie BIOMAP2SOIL pomaga rolnikom w możliwie najbardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów”, twierdzi Blanco.

Krok we właściwym kierunku

Dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez Unię Europejską firma Greenfield Technologies z powodzeniem zweryfikowała działanie technologii BIOMAP2SOIL w rzeczywistych warunkach użytkowania. Przedsiębiorstwo przeprowadziło również dogłębną analizę rynku, uzyskało patenty na swoje rozwiązania i opracowało kompleksową strategię wprowadzenia BIOMAP2SOIL na rynki międzynarodowe. „Nadal mamy wiele do zrobienia w zakresie zwiększania wydajności światowej produkcji żywności do poziomu pozwalającego na zaspokojenie potrzeb związanych z rosnącą liczbą ludności”, podsumowuje Blanco. „Rozwiązania dla rolnictwa precyzyjnego takie jak BIOMAP2SOIL stanowią jednak ważny krok we właściwym kierunku”.

Słowa kluczowe

BIOMAP2SOIL, rolnictwo precyzyjne, rolnicy, gospodarstwo rolne, gleba, produkcja żywności, zmienność upraw, technologie rolnicze, uprawy, plony

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania