European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Biological analysis of soils and advanced data analytics for precision agriculture maps

Article Category

Article available in the following languages:

Nástroj přesného zemědělství, díky němuž mohou zemědělci měřit biologickou aktivitu půdy

Nové technologie umožňují zemědělcům zjišťovat, jaký typ mikroorganismů je obsažen v konkrétním typu půdy, a přizpůsobit těmto zjištěním své zdroje.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

Předpokládá se, že do roku 2050 dosáhne světová populace 9,8 miliardy lidí – což je v porovnání s dnešními čísly nárůst o 25 %. S cílem uživit takovou populaci bude zapotřebí, aby společnost zdvojnásobila svou současnou úroveň produkce potravin. Pro tento účel bylo vyvinuto přesné zemědělství. „V přesném zemědělství se využívají nové technologie k pozorování variability plodin, jejímu měření a reakci na ni,“ říká Jorge Blanco, ředitel výzkumu a vývoje ve španělské společnosti v oblasti zemědělských technologií, Greenfield Technologies. „Cílem je zvýšit výnosy a ziskovost plodin při současném snížení úrovně zdrojů potřebných k pěstování plodin.“ Navzdory tomu, jaký potenciál přesné zemědělství má, jeho rozšířenému používání podle J. Blanco brání obecná neznalost toho, jak důležitá je přesná variabilita půdy. „Zavlažování, použitá semena a hnojiva závisí na struktuře půdy, obsahu vody, úrovni pH a biologických vlastnostech,“ vysvětluje. „Vzhledem k tomu, že analytické techniky si žádají velké vzorky půdy, ale v současné době bývá odběr vzorků subjektivní, jsou tyto analýzy velmi často neúčinné.“ Společnost Greenfield Technologies ve snaze vyjít vstříc těmto potřebám vyvinula novou metodu BIOMAP2SOIL, jejímž prostřednictvím se měří fyzikální, chemická a biologická variabilita na základě objektivního vzorkování půdy. „Naše řešení pomocí těchto měření vytváří půdní mapy a poskytuje zemědělci praktická doporučení pro efektivní zavlažování a hospodaření s plodinami,“ dodává J. Blanco. S podporou financování EU se společnosti Greenfield Technologies podařilo vyvinout, otestovat a uvést na trh její inovativní řešení BIOMAP2SOIL.

Zkoumání biologické aktivity v půdě

Metoda BIOMAP2SOIL vychází ze stávajícího řešení MAP2SOIL této společnosti. V rámci tohoto řešení se využívá senzor, který dokáže měřit elektrickou vodivost v půdě, a to v různých hloubkách. Senzor je upevněn na traktoru a traktor se senzorem projede celý zemědělský pozemek, přičemž shromažďuje potřebné údaje. Tyto údaje se následně analyzují a na jejich základě se vytvářejí mapy zobrazující různé parametry různých typů půdy nalezených na jednom pozemku. „Ačkoli zemědělské pozemky zahrnují velmi odlišné typy půdy, zpravidla je to tak, že se s celou plochou obvykle zachází stejně,“ poznamenává J. Blanco. „Řešení přesného zemědělství, jako je MAP2SOIL, umožňují zemědělcům obhospodařovat různé typy půdy způsobem, který více zohledňuje její specifika a je efektivnější.“ Metoda BIOMAP2SOIL posouvá tento proces ještě o krok dál, přičemž měří nejen fyzikální a chemické vlastnosti půdy, ale také její biologickou aktivitu. „Domníváme se, že povědomí o zdraví půdy a o její variabilitě v rámci zemědělského podniku je stejně důležité jako povědomí o jejím složení,“ dodává J. Blanco. K tomu účelu metoda BIOMAP2SOIL jakoby nahlíží do půdy, přičemž se zjišťuje, k jaké biologické aktivitě v ní dochází. „Půda je plná mikroorganismů, z nichž některé jsou patogenní, zatímco jiné jsou prospěšné pro růst plodin,“ vysvětluje. Řešení BIOMAP2SOIL se zaměřuje na přítomnost rhizobakterií podporujících růst rostlin (PGPR), což jsou bakterie, které mohou zintenzivnit růst rostlin a stimulují jejich imunitní systém. „Analýzou přítomnosti patogenů nebo bakterií PGPR před vysazením plodiny pomáhá BIOMAP2SOIL zemědělcům co nejefektivněji využívat jejich zdroje,“ říká J. Blanco.

Krok správným směrem

Díky financování z EU se společnosti Greenfield Technologies podařilo úspěšně validovat použití metody BIOMAP2SOIL v reálných podmínkách. Společnost rovněž provedla hloubkovou analýzu konkurence na trhu, zajistila si potřebné patenty a vyvinula ucelenou strategii pro uvedení řešení BIOMAP2SOIL na mezinárodní trh. „Pokud jde o zvýšení globální produkce potravin na úroveň schopnou uspokojit poptávku rostoucí populace, je před námi ještě dlouhá cesta,“ uzavírá J. Blanco. „Řešení pro přesné zemědělství, jako je BIOMAP2SOIL, představují významný krok správným směrem.“

Keywords

BIOMAP2SOIL, přesné zemědělství, zemědělci, zemědělský podnik, půda, produkce potravin, variabilita plodin, agritech, plodiny, výnosy plodin

Discover other articles in the same domain of application