European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Designing InnoVative plant teams for Ecosystem Resilience and agricultural Sustainability

Article Category

Article available in the following languages:

Hogyan fokozzák az egymással együttműködő növények a fenntartható gazdálkodást?

A mezőgazdasági termelők a növénykombinációkban történő termesztéssel nemcsak a termelékenységet növelhetik, de csökkenthetik a káros növényvédő szerek használatát is.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

A növekvő népesség több éhes szájat jelent, ami megköveteli mezőgazdasági termelékenység növelését. Az Egyesült Nemzetek becslései alapján a világ népessége 2050-re elérheti a 9,7 milliárdot. Egy ilyen nagy számú népesség élelemmel történő ellátásához a mezőgazdasági termelés 60 %-os növelésére lehet szükség. Ez pedig nem csupán a fokozott élelmiszer-termelést jelenti. „Mindenekelőtt meg kell válaszolnunk azt a kérdést, hogy az éghajlatváltozás milyen módon befolyásolja a növényeket és a tenyészidőt az elkövetkező években” – fejti ki Alison Karley, a James Hutton Institute agroökológiai kutatója. „A mezőgazdasági termelőknek új utakat kell találniuk a fenntarthatóbb növénytermesztéshez, ami pedig kevesebb műtrágya és növényvédő szer alkalmazásával jár, illetve a növények változatosságára épül.” Első látásra ez „lehetetlen küldetésnek” tűnhet, egy uniós finanszírozású projektnek azonban az „együttműködő növényközösségek” megközelítéssel mégis sikerült egy lehetséges megoldást találnia. A DIVERSify (Designing InnoVative plant teams for Ecosystem Resilience and agricultural Sustainability) projekt keretében nemzetközi kutatók, mezőgazdasági termelők és egyéb érdekelt felek csapata a termelékenység optimalizálásának új megoldásait fejlesztette ki az együttműködő növényközösségek segítségével. „A növényközösségekben történő termesztés az egyetlen növénytípus termesztésével ellentétben olyan gazdálkodási megközelítés, amely a növénytermesztés diverzifikálását támogatja” – fejti ki Karley, a projekt koordinátora. „Célunk annak bizonyítása volt, hogy az egymással összeillő, különféle növények alkotta közösség nemcsak a termelékenységet növeli, hanem csökkenti a vegyi anyagok szükségességét, ezáltal pedig támogatja a fenntarthatóbb mezőgazdaságot.”

A változatosság előnyei

A kutatók erőfeszítéseiket első körben az együttműködő növényközösségek lehetséges előnyeinek megértésére összpontosították a növénytermesztés szempontjából. Európai és afrikai mezőgazdasági termelőkkel közvetlen együttműködésben azonosították a növényközösségekben történő termesztés legjobb gyakorlatait és kihívásait, és különféle helyszíneken próbálták ki a növénykombinációkat. „Kísérleteink azt bizonyították, hogy a kombinációk elnyomják a gyomnövényeket, kevesebb műtrágyát igényelnek és gyakran kevesebb károsítónak és betegségnek vannak kitéve, e tényezők pedig mind hozzájárulnak a növénytermesztés vegyi anyagok nélküli javításához” – teszi hozzá Karley. „A változatos fajtájú növényközösségek egyúttal az élőhelyek sokféleségét is növelik, biztosítva a beporzók nélkülözhetetlen forrásait és a károsítók természetes ellenségeit, amelyek elengedhetetlenek az agroökoszisztéma működéséhez.” A projekt megállapította azt is, hogy a hatékonyabb erőforrás-felhasználásnak köszönhetően a növényközösségek hozampotenciálja nagyobb, mint ha az adott növényfajokat külön termesztenék.

A növényközösségekre való átállás

A megismert előnyök ellenére a változás most sem könnyű, a növényközösségekben való termesztés pedig nagyban különbözik a hagyományos növénytermesztéstől. A projekt számos hasznos eszközt dolgozott ki, hogy segítse a mezőgazdasági termelőket a növényközösségekre történő átállás előnyeinek és szükségességének megértésében. A termelők használhatják például a CropMIXER eszközt, amely tanácsokat nyújt a növénykombinációk kiválasztásához és a növénytermesztés egyéb aspektusaihoz, illetve az InfoHub útmutatót, ahol további technikai segítséget kaphatnak. A projekt egyúttal egy olyan hálózatot is létrehozott, ahol a mezőgazdasági termelők és más érdekelt felek információkat oszthatnak meg egymással és tanulhatnak egymástól. „Növényközösségekkel dolgozó, számos úttörő termelő megosztotta már szaktudását és tapasztalatait, és hozzájárult ahhoz, hogy mások is kipróbálják ezt az új koncepciót” – mondja Karley.

A jövőbeni kutatás előkészítése

A DIVERSify projekt sikeresen bizonyította a növényközösségekkel történő termesztésben rejlő óriási potenciált. „Kutatásunk segítségével bebizonyosodott, hogy a növényközösségek diverzifikálják a növénytermesztést és a mezőgazdasági rendszert, ez pedig fokozott termelékenységet és mezőgazdasági biodiverzitást, valamint fenntarthatóbb gazdálkodást eredményez” – összegzi Karley. „Munkánk a fenntartható növénytermesztéssel és élelmiszer-termeléssel kapcsolatos jövőbeni kutatást hivatott előkészíteni.” A DIVERSify projekt noha még nem ért véget, a kutatók már most építenek tevékenységeire és eredményeire. A partnerek jelenleg a növényközösség-nemesítés lehetőségeit kutatják és a mezőgazdasági termelőkkel együttműködésben a növényközösségek termékeit felölelő értéklánc felépítésén dolgoznak.

Keywords

DIVERSify, fenntartható mezőgazdaság, a növények változatossága, mezőgazdasági termelők, növényvédő szerek, mezőgazdasági termelékenység, éghajlatváltozás, agroökológia, növényközösségek

Discover other articles in the same domain of application