European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

An integrated interdisciplinary approach to animal-free chemical and nanomaterial safety assessment

Article Category

Article available in the following languages:

Badanie skutków działania substancji chemicznych bez udziału zwierząt

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste mogą stanowić klucz do opracowywania bezpieczniejszych środków chemicznych przyszłości bez konieczności przeprowadzania badań toksyczności na zwierzętach.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie tysięcy substancji chemicznych – wdychamy je wraz z powietrzem, zjadamy w swoich posiłkach, nanosimy na skórę wraz z kosmetykami lub spożywamy je w formie tabletek i syropów. Choć większość z nich jest całkowicie bezpieczna w ilościach, z jakimi stykamy się na co dzień, nie wszystkie są zupełnie nieszkodliwe. Skąd wiemy, które substancje chemiczne są bezpieczne, a które nie? W przeszłości było to w dużej mierze oceniane metodą prób i błędów. W pewnym momencie ludzie uznali jednak, że nie chcą sami pełnić roli królików doświadczalnych i zaczęli wykorzystywać w badaniach toksyczności zwierzęta, głównie myszy i szczury. W dzisiejszych czasach wiąże się to jednak z zastrzeżeniami natury etycznej oraz naukowej – człowiek nie jest 75-kilogramowym szczurem. Dlatego naukowcy coraz usilniej poszukują alternatywnych rozwiązań, które pozwolą im na badanie toksyczności substancji chemicznych. Rozwiązaniem mogą okazać się ludzkie komórki.

Dostęp do DNA

„Ludzkie komórki można usunąć z wybranej żywej tkanki i utrzymywać przy życiu w odpowiednich warunkach w laboratorium”, twierdzi Paul Jennings, badacz zatrudniony na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie. „Wprowadzając do komórki określony zestaw instrukcji genetycznych, naukowcy mogą przekształcić dorosłą komórkę w komórkę macierzystą, która sama może ulec przemianie w wiele różnych rodzajów komórek”. Metodę tę określamy mianem indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) i to właśnie na niej skupili się badacze finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu in3. „Komórki macierzyste zachowują kod DNA dawcy, mogą być namnażane w laboratorium praktycznie bez końca, a dodatkowo mogą ulegać dyferencjacji i stawać się komórkami dowolnego rodzaju, występującymi w organizmie”, wyjaśnia Jennings, koordynator projektu wspieranego w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.

Przyszłość bezpieczniejszych substancji chemicznych

W ramach projektu naukowcy namnażali komórki macierzyste i przesyłali je do laboratoriów partnerskich na terenie całej Europy. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, pracownikom laboratoriów udało się uzyskać na ich podstawie komórki nerek, płuc, mózgu, wątroby oraz naczyń krwionośnych, które posłużyły jako modele do badania oddziaływania wybranych substancji chemicznych, o których wiadomo, że wykazują toksyczność u ludzi. Zebrane w ramach tych badań dane biologiczne i chemiczne z różnych laboratoriów zostały następnie zestawione i przeanalizowane za pomocą narzędzi i metod komputerowych. Uzyskane w ten sposób dane wyjściowe zostały wykorzystane do wielu celów – jednym z nich było zrozumienie wpływu tych samych substancji chemicznych na różne komórki występujące w organizmie. Posłużyły również do zbadania, w jaki sposób połączenie informacji o strukturach chemicznych i ich oddziaływaniach biologicznych może zostać wykorzystane do przewidywania toksyczności podobnych związków. „Wyniki naszych badań pokazały, że komórki macierzyste są cennym narzędziem, które pomoże nam zrozumieć, w jaki sposób substancje chemiczne wpływają na ludzkie organizmy”, podsumowuje Jennings. „Rozwój technologii, w tym metod opartych na komórkach macierzystych, połączony z dalszym dopracowywaniem metod obliczeniowych, pozwoli nam stworzyć bezpieczniejsze substancje chemiczne, a jednocześnie wykluczy konieczność przeprowadzania badań toksyczności z udziałem zwierząt”.

Słowa kluczowe

in3, badanie toksyczności, zwierzę, badanie, komórka ludzka, instrukcje genetyczne, DNA

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania