European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Informacje na temat projektu

Article available in the following languages:

Nowe technologie opłacalnej produkcji biometanu

Koordynator projektu BIOMETHAVERSE jest przekonany, że innowacyjne rozwiązania mogą obniżyć koszty produkcji biometanu o prawie połowę.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

„Koszty produkcji biometanu z wykorzystaniem energii odnawialnej lub wodoru powinny być porównywalne z kosztami innych technologii odnawialnych”.

Stefano Proietti, koordynator projektu BIOMETHAVERSE

Biometan, odnawialny gaz ziemny wytwarzany z rozkładającej się materii organicznej, takiej jak odpady spożywcze, rolnicze i zwierzęce, może odegrać kluczową rolę w osiągnięciu ambitnych celów klimatycznych i energetycznych Europy. Aby jednak tak się stało, potrzebne są nowe technologie do jego wydajnej produkcji. Zadanie to ma nadzieję zrealizować zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu BIOMETHAVERSE. „Projekt ma na celu dywersyfikację podstaw technologicznych produkcji biometanu w Europie, zwiększenie jego opłacalności oraz przyczynienie się do inwestycji w rynek biometanu i jego popularyzacji”, mówi Stefano Proietti, starszy badacz w firmie ISINNOVA będącej głównym partnerem projektu. Projekt ma na celu rozwiązanie niektórych z głównych przeszkód w tworzeniu ekosystemu biometanu, w tym problemów związanych z kosztami jego produkcji. „Koszty produkcji biometanu z wykorzystaniem energii odnawialnej lub wodoru powinny być porównywalne z kosztami długoterminowego magazynowania energii lub innych technologii odnawialnych”, zauważa Proietti. Zespół projektu zamierza również wspierać tworzenie polityk i systemów zachęt, które wspierają produkcję biometanu. Na przykład, niektóre z planowanych technologii będą przekształcać nadmiar energii elektrycznej w biometan, podczas gdy inne będą wykorzystywać istniejące sieci gazowe do jego magazynowania i transportu. Według Proiettiego, projekt będzie obejmował połączenie innowacyjnych technologii, dogłębnych badań nad nowymi surowcami i starannej analizy rynku. „Możliwość powielania demonstracji, penetracja rynku i polityka są w centrum projektu BIOMETHAVERSE, podobnie jak uczenie się w różnych lokalizacjach, zwiększanie skali, zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym”, dodaje. Chociaż prace nad projektem są w toku, Proietti jest przekonany, że uda się obniżyć koszty produkcji biometanu nawet o 44 % i umożliwić szacowany wzrost produkcji biometanu o 66 % do 2030 roku. Nie tylko znacznie zmniejszy to emisję gazów cieplarnianych, ale także stworzy około 294 000 miejsc pracy. „Pomyślne wdrożenie i przyjęcie naszych technologii biometanu obniży koszty energii w Europie, zmniejszy naszą zależność od paliw kopalnych i pomoże nam osiągnąć nasze cele w ramach Zielonego Ładu”, podsumowuje Proietti.

Słowa kluczowe

biometan, biogaz, gaz ziemny, zrównoważony rozwój, paliwa odnawialne, przejście na czystą energię, REPowerEU, badania naukowe i innowacje, technologie wytwarzania energii odnawialnej, technologie biometanu, energia słoneczna