Angiogeneza, metabolizm i nowotwory, Leuven, Belgia
Tworzenie się, funkcja i przebudowa układu naczyniowego (naczyń krwionośnych czy ich organizacji w organie lub części organizmu) ściśle wiążą się z potrzebami metabolicznymi obsługiwanych tkanek. Narzędzia do badania in vivo złożoności interakcji molekularnych, komórkowych i metabolicznych między różnymi tkankami pojawiły się dopiero niedawno. Dzięki temu w dziedzinach, takich jak angiogeneza, biologia nowotworów i metabolizm, poczynione zostały szybkie i fascynujące postępy.
W czasie wydarzenia nacisk zostanie położony na najnowsze postępy medyczne w poznawaniu konwergencji sygnalizacji molekularnej, dynamiki komórkowej i regulacji metabolicznej w czasie normalnego rozwoju i przebudowy. Omówione zostaną też bezprecedensowe możliwości opracowywania nowych strategii terapeutycznych dzięki badaniu regulacji angiogenetycznej, plastyczności podścieliskowej i mikrośrodowiska śródnabłonkowego. Poruszane będą takie tematy jak:
- rozgałęzianie naczyń;
- nieprawidłowości i metabolizm naczyń;
- metabolizm nowotworów;
- regulacja zwrotna angiogenezy;
- plastyczność podścieliskowa i mikrośrodowisko nowotworu.Więcej informacji: http://www.cell-symposia-angiogenesis-metabolism-cancer.com/index.html(odnośnik otworzy się w nowym oknie)