Skip to main content

Economical exploitation of polymer coated steel sheet in large-scale production of new can types by the European can industry

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowe tanie i przyjazne dla środowiska puszki stalowe

Finansowany ze środków UE zespół naukowców pracował nad stworzeniem procesów produkcji przemysłowej blach stalowej z powłoką polimerową oraz wykonanych z niej puszek. Wyniki projektu pomogą zaspokoić popyt na bardziej atrakcyjnie wizualnie opakowania, zmniejszając jednocześnie koszty produkcji i chroniąc środowisko.

Technologie przemysłowe

Wiele artykułów konsumenckich, od napojów przez produkty spożywcze aż po farby, pakowanych jest w różnego rodzaju metalowe puszki. Wybór konkretnego materiału (zwykle jest to aluminium, cyna lub stal) zależy po części od przyszłej zawartości puszki, w tym od tego, czy jest to produkt spożywczy, czy napój, czy jest on korozyjny itp. Celem projektu "Ekonomiczne wykorzystanie blachy stalowej powlekanej polimerowo w produkcji przemysłowej nowego typu puszek przez europejskich producentów puszek" (Polycoat) było stworzenie nowych systemów blach stalowych o powłoce polimerowej jako uzupełnienia obecnej oferty rynkowej. Stalowe puszki są materiałem w pełni nadającym się do recyklingu i umożliwiającym długotrwałe przechowywanie żywności i napojów. Ponadto stalowe pojemniki są odporne na wiele znajdujących się w potencjalnych produktach substancji, na korozję zewnętrzną i na uszkodzenia mechaniczne. Użycie powłok polimerowych pozwala wyeliminować konieczność mycia i lakierowania blachy, zmniejszając w ten sposób koszty i ograniczając negatywny wpływ na środowisko. Blachy stalowe doskonale się formują, dzięki czemu możliwe jest tworzenie nowych konfiguracji pojemników przy pomocy nowych, jak i sprawdzonych systemów stali powlekanej polimerowo. W tym kontekście, uczestnicy projektu Polycoat pracowali nad stworzeniem doświadczalnych i obliczeniowych metodologii i bazy wiedzy dla europejskiego przemysłu produkcji puszek, ułatwiając mu opracowywanie procesów w skali przemysłowej na rzecz produkcji nowatorskich i atrakcyjnych wizualnie puszek. Wyniki projektu powinny przyczynić się do podniesienia konkurencyjności europejskiego przemysłu produkcji puszek, w szczególności w zakresie żywności i napojów, a także do zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów i środowiska.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania