European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-12

Article available in the following languages:

Projekt miesiąca: po raz pierwszy w historii robot opracowany w ramach projektu finansowanego przez UE przedstawia informacje na temat SI podczas posiedzenia parlamentu

Robot Pepper przeszedł do historii stając się pierwszym robotem dopuszczonym do głosu podczas posiedzenia parlamentu, w tym wypadku podczas posiedzenia komisji ds. edukacji brytyjskiej Izby Gmin. Pepper usłyszał pytania na temat roli, jaką technologia sztucznej inteligencji (SI) może odegrać w ramach tak zwanej „czwartej rewolucji przemysłowej” oraz tego, w jaki sposób roboty będą mogły wspomagać naukę w szkołach przyszłości.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Robot Pepper, który wystąpił przed komisją nie został wyposażony w oprogramowanie opracowane w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu CARESSES, jednak stanowi własność brytyjskiego Uniwersytetu Middlesex będącego jednym z członków konsorcjum projektu CARESSES. Oprogramowanie robota opracowane przez zespół projektowy i rozwijane przez czterech członków konsorcjum projektu – Uniwersytet w Genui, Uniwersytet Orebro, SoftBank Robotics oraz Uniwersytet JAIST w Japonii jest wykorzystywane w innym modelu robota Pepper. Projekt CARESSES, wspomniany podczas spotkania, ma na celu opracowanie pierwszych na świecie świadomych kulturowo robotów, które mają posłużyć jako wsparcie w opiece nad osobami starszymi. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania zadane przez przedstawicieli zasiadających w Izbie Gmin, Pepper otrzymał głośne brawa. Film przedstawiający robota w akcji znajduje się na stronie BBC News. „Roboty będą odgrywały znaczącą rolę, ale zawsze będą nam potrzebne umiejętności miękkie, które stanowią wyłącznie domenę ludzi, aby wyczuwać, wytwarzać i podnosić wartość technologii. Z racji tego, że następuje ciągły proces łączenia i wykorzystywania technologii w sposób, którego nikt wcześniej nie był w stanie przewidzieć, potrzebny jest nowy sposób myślenia dotyczący pracowników przyszłości. Będziemy potrzebować ludzi, którzy potrafią dostrzegać pomysły i myśleć w sposób wykraczający poza standardowe ramy sektorów, aby w pełni wykorzystać wartość płynącą z innowacyjnych technologii”. – Robot Pepper w czasie przemówienia w brytyjskiej Izbie Gmin, wtorek, 16 października 2018 roku Jeśli chcesz, żeby twój projekt został zaprezentowany w rubryce „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.

Kraje

Włochy

Powiązane artykuły