European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Development of an intelligent condition monitoring system for application on critical rotating components of industrial-scale wind turbines

Article Category

Article available in the following languages:

Powstają bardziej niezawodne turbiny wiatrowe

Energia wiatrowa stanowi obecnie około 3% całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej w Europie, a wartość ta ma zwiększyć do 12% w roku 2020. Aby zrealizować te założenia, potrzebna jest większa liczba turbin wiatrowych, które muszą jednocześnie pracować w sposób optymalny i przy jak najniższych kosztach.

Energia icon Energia

Producenci turbin wiatrowych koncentrują się na poprawie niezawodności, aby obniżyć koszty eksploatacji i konserwacji. W tym celu opracowuje się nowe konstrukcje, które wymagają mniejszej liczby kontroli serwisowych i pozwalają ograniczyć przestoje. Finansowany ze środków UE projekt INTELWIND miał na celu znaczące zmniejszenie liczby awarii w kluczowych podzespołach obrotowych turbin wiatrowych pracujących na skalę przemysłową. Innym założeniem było ograniczenie potrzeb w zakresie konserwacji naprawczej poprzez opracowanie i wdrożenie systemu monitoringu. Ten system monitorowania stanu (CMS) wykorzystuje czujniki emisji akustycznej, drgań, momentu obrotowego i oleju. Czujniki montowane wcześniej w systemach kontrolnych turbin wiatrowych dostarczyły parametrów referencyjnych potrzebnych do analizy danych, takich jak prędkość wiatru i moc wyjściowa. W ramach projektu INTELWIND opracowano algorytmy i zaimplementowano je w CMS, aby uzyskać dane pozwalające na szacowanie zużycia łożysk oraz innych wskaźników. Dane te są porównywane z szeregiem kluczowych wskaźników wydajności. Po wykryciu wartości spoza dopuszczalnego zakresu uruchamiany jest alarm. Umożliwia to prowadzenie zautomatyzowanego monitoringu i szybkie podejmowanie interwencji. CMS to ważne osiągnięcie w dziedzinie monitoringu stanu turbin wiatrowych. Nie tylko umożliwia on identyfikację defektów w podzespołach obrotowych o krytycznym znaczeniu, ale również pozwala na ciągłe mierzenie i rejestrowanie obciążenia komponentów układu napędowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu powierzchniowych czujników fal akustycznych, które we współpracy ze specjalnie opracowanym oprogramowaniem mierzą moment obrotowy szybko obracającego się wału. Wraz z programem do szacowania pozostałego okresu życia komponentów, rozwiązanie te otwierają nowy rozdział w konserwacji zapobiegawczej turbin wiatrowych. Inteligentny system INTELWIND można stosować zarówno w nowych, jak i starszych instalacjach. Pozwoli na on znacznie obniżyć koszty związane z wymianą urządzeń, na przykład skrzynek przekładniowych, a także z konserwacją.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania