European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Sustainable technologies for the production of biodegradable materials based on natural chitin-nanofibrils derived by waste of fish industry, to produce food grade packaging

Article Category

Article available in the following languages:

Opakowania spożywcze z odpadów po skorupiakach

Naukowcy stworzyli nowe biodegradowalne i odporne na bakterie materiały opakowaniowe ze skorupiaków, przeznaczone specjalnie do pakowania żywności.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Plastikowe opakowania żywności są z perspektywy ochrony środowiska podwójnie szkodliwe — po pierwsze tradycyjnie są wytwarzane z niezrównoważonych surowców petrochemicznych, a po drugie nie są biodegradowalne i zwiększają tym samym problem utylizacji odpadów w skali globalnej. Niedawno naukowcy odkryli, że chityna z odpadów po owocach morza może służyć do tworzenia chitynowych nanofibryli, potencjalnego biologicznego polimeru. Celem finansowanego ze środków UE projektu N-CHITOPACK (Sustainable technologies for the production of biodegradable materials based on natural chitin-nanofibrils derived by waste of fish industry, to produce food grade packaging) było wykorzystanie nanofibryli do produkcji antybakteryjnych i biodegradowalnych bioplastików do użycia w opakowaniach żywności. W projekcie wytworzono materiały do trzech różnych zastosowań: kapsułki kawy, torby na żywność i folie opakowaniowe. W projekcie N-CHITOPACK przeanalizowano wymogi użytkowników końcowych wobec biologicznych opakowań żywności. Dane zebrano w formie ankiet oraz badań rynkowych. W połączeniu z przeglądem literatury proces ten ukazał wymagania techniczne dla trzech wybranych zastosowań. Uczeni przeprowadzili analizę techniczną nanofibryli chitynowych oraz chitozanu. Analizy te wykazały, że chitynowe nanofibryle są bezpiecznym i efektywnym materiałem na opakowania żywności. Uzyskano kilka materiałów, które są w 100% biodegradowalne bakteriostatyczne (bakterie nie są w stanie rozmnażać się na materiale). Opracowano też metodę wykorzystywania otrzymanych z chitozanu polimerów w istniejących biodegradowalnych materiałach opakowaniowych. Efektem prac prowadzonych w ramach projektu N-CHITOPACK będzie mniej odpadów, zarówno w przemyśle przetwórstwa owoców morza, jak i opakowaniowym, a także korzyści ekonomiczne i środowiskowe.

Słowa kluczowe

Pakowanie żywności, opady ze skorupiaków, biodegradowalne, materiały opakowaniowe, nanofibryle chitynowe, bioplastik

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania