Skip to main content
European Commission logo print header

WindScanner.eu - The European WindScanner Facility

Article Category

Article available in the following languages:

Badania nad energią wiatrową nabierają rozpędu

Unijny projekt przyczynił się do powstania pierwszej europejskiej infrastruktury badań nad energią wiatrową. Jest to ośrodek badawczy, umiejscowiony w Danii, który pomoże naukowcom mierzyć i oceniać pola wiatrowe w 3D i różnych skalach czasowych.

Energia icon Energia

Przyspieszenie przejścia na energię odnawialną wymaga znaczącego zwiększenia potencjału elektrowni wiatrowych. W planie Europejskiego Forum Strategicznego ds. Infrastruktury Badawczej (ESFRI) z 2010 roku zawarto 50 nowych ośrodków badawczych lub ważniejszych unowocześnień ośrodków istniejących. UE postawiła sobie wyzwanie w postaci rozpoczęcia budowy 60% tych priorytetowych, europejskich ośrodków badawczych do 2015 roku. Projekt WINDSCANNER (WindScanner.eu - The European windscanner facility) został ustanowiony, aby Europa mogła zachować pozycję lidera w technologiach zdalnych czujników o dużej rozdzielczości do pomiarów rzeczywistych wartości wiatru i turbulencji w atmosferze w pełnej skali. Celem jest badanie złożonego przepływu i turbulencji, które powodują obciążenie i uszkodzenia zmęczeniowe turbin wiatrowych i działających elektrowni wiatrowych. System WINDSCANNER generuje szczegółowe mapy 3D warunków wiatrowych wokół pojedynczej turbiny wiatrowej i całej farmy o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych. Urządzenia na bazie lasera działające w technologii skaningu laserowego (LIDAR) wykorzystywane są do uzyskiwania danych o warunkach wiatrowych. Ośrodek oferuje szereg ważnych dla społeczności naukowej usług. Obejmują one wspólne szkolenia i programy edukacyjne dotyczące korzystania z systemu WINDSCANNER oraz strategiczne podejście do planowania i przeprowadzania zorganizowanych prac pomiarowych. Pierwsze takie prace przygotowano w ośrodku testowym w Niemczech, gdzie działa jednocześnie sześć urządzeń LIDAR sprzężonych z systemem 3D WINDSCANNER. WINDSCANNER odegra kluczową rolę w dostosowaniu węzłów europejskich do nowoczesnej technologii LIDAR. Pomoże też krajom Europejskiego Sojuszu na rzecz Badań w dziedzinie Energetyki (EERA) budować narodowe ośrodki węzłowe. Wszystkie dane na temat wiatru zostaną zebrane we wszechstronnych bazach danych, które zapewnią swoiste dla miejsca informacje o warunkach wiatrowych potrzebne do budowy turbin lądowych i morskich. Dzięki projektowi WINDSCANNER możliwe będzie dokładniejsze modelowanie miejscowych warunków przepływu, lepsze zarządzanie turbinami wiatrowymi i obniżenie kosztów energii wiatrowej. Gdy technologia WINDSCANNER zostanie w pełni wdrożona, będzie można uzyskać złożone dane o polach wiatrowych i turbulencji w warstwie granicznej atmosfery, skąd pozyskuje się energię wiatrową. Co więcej, pomiary meteorologiczne bazujące na zdalnych czujnikach dostępnych dzięki temu systemowi znacząco zwiększą możliwości prowadzania badań naukowych o dużym wpływie.

Słowa kluczowe

Energia wiatrowa, pole wiatrowe, Europejskie Forum Strategiczne ds. Infrastruktury Badawczej, WINDSCANNER, przepływ złożony, turbulencja, turbina wiatrowa, LIDAR, EERA

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania