Skip to main content
European Commission logo print header

Training in Modern Quantitative Methods and High-Performance Computing for Finance

Article Category

Article available in the following languages:

Wysokowydajne systemy obliczeniowe mają przynieść postęp i wzmocnienie europejskiego sektora finansowego

Jak nigdy przedtem, europejskie wspólnoty biznesowe i finansowe stoją przed konieczności opracowania rozwiązań, które usprawniłyby ważne praktyki finansowe zakrojone na szeroką skalę. W inicjatywie unijnej skojarzono zastosowanie superkomputerów z modelami finansowymi, aby odnieść się do zagadnienie zarządzania ryzykiem.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Społeczeństwo icon Społeczeństwo
Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Wysokowydajne systemy obliczeniowe (HPC) znajdują coraz szersze zastosowanie w biznesie oraz w finansach w rozwiązywaniu problemów dotyczących dużej ilości danych. Jednocześnie, wzrost dokładności, niezawodności i częstotliwości obsługi w analityce finansowej popycha instytucje finansowe w kierunku wykorzystania systemów HPC. W efekcie, zapotrzebowanie na ekspertów finansowych z umiejętnościami w obszarze HPC nigdy nie było większe. Dzięki funduszom unijnym, projekt HPCFINANCE (Training in modern quantitative methods and high-performance computing for finance) dążył do wypracowania i wdrożenia nowoczesnych technik pricingu instrumentów pochodnych i zarządzania ryzykiem za pośrednictwem delegowania. Projekt HPCFINANCE toczył się w trzech wzajemnie powiązanych obszarach: metodologia i modelowanie, kwantytatywne zarządzanie ryzykiem i pricing instrumentów pochodnych oraz projektowanie systemów HPC. Interdyscyplinarny projekt obejmował ścieżki pracy w modułach w wymienionych obszarach, pozwalając branży na wykorzystanie najnowszych koncepcji i najświeższych metod. W ramach projektu przeszkolono 12 młodych naukowców i 2 doświadczonych naukowców proaktywnie podchodzących do przyszłych wymagań branży finansowej. Młodych i doświadczonych naukowców przydzielono do organizacji partnerskich na, odpowiednio, minimum dwa miesiące lub jeden miesiąc. Organizacje te obejmowały firmy inwestycyjne i ubezpieczeniowe, banki, konsultantów i dostawców rozwiązań HPC. 14 badaczy współpracowało również z licznymi organizacjami sektora prywatnego oraz uniwersytetami. Naukowcy opracowali, zintegrowali i wdrożyli bardziej realistyczne i wydajne modele finansowe pomyślnego zarządzania ryzykiem i polityką pricingową instrumentów pochodny na rożnych platformach HPC. Wypracowanie i zastosowanie zaawansowanych modeli i metod pricingu instrumentów pochodnych i zarządzania ryzykiem opisano w 19 pracach, opublikowanych w czasopismach i w ponad 50 odczytach na konferencjach. W projekcie HPCFINANCE siły połączyła inżynieria finansowa z infrastrukturą superobliczeniową, aby sprawić, że środowisko zarządzania regulacjami i kapitałem będzie mniej wymagające i złożone w branży usług finansowych. Korzyści wyniosą europejskie finanse, a także instytucje finansowe i ich klienci.

Słowa kluczowe

Wysokowydajne systemy obliczeniowe, zarządzanie ryzykiem, finanse, projekt HPCFINANCE, polityka pricingowa instrumentów pochodnych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania