Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Elucidating the Mechanism of Lubrication for Sliding Droplets: Hydrodynamics, Surface Forces, and the Role of Surfactants and Polymers

Article Category

Article available in the following languages:

Krople emulsji — czego możemy dowiedzieć się dzięki nim?

Emulsje, na przykład krople oleju w roztworze wodnym, znajdują się w różnych produktach farmaceutycznych, kosmetycznych, spożywczych i przemysłowych. W ramach unijnego projektu badano zachowanie się kropli emulsji przy pomocy kombinacji zaawansowanej mikroskopii i spektroskopii.

Oddziaływania między kroplami oleju i powierzchniami stałymi wykorzystywane są do kontrolowania wielu zastosowań emulsji. Projekt SLIDING DROPLETS(odnośnik otworzy się w nowym oknie) miał na celu zbadanie oddziaływania między kroplami i powierzchniami stałymi podlegającymi stykowi ślizgowemu. Prace koncentrowały się na hydrodynamice, siłach powierzchniowych oraz roli surfaktantów i polimerów w zachowaniach ślizgających się kropel. Połączenie pomiarów sił i spektroskopii pozwoliło naukowcom na "zobaczenie" i "poczucie" interakcji między kroplami i powierzchniami stałymi w warunkach ślizgu. Zespół wykorzystał dynamiczne pomiary napięcia powierzchniowego, metodę mikrorównowagi kryształu kwarcu oraz zaawansowaną mikroskopię sił atomowych (AFM), interferometryczną AFM. Pierwsza część prac dotyczyła badania, w jaki sposób krople lub pęcherzyki oddziałują z powierzchniami stałymi w środowisku ciekłym. Naukowcy badali przyleganie kropel do powierzchni stałych w oparciu o swobodnie wznoszące się oraz uwięzione krople w roztworach o różnym składzie. Na oddziaływania te wpływały siły elektrostatyczne, siły van der Waalsa oraz inne siły powierzchniowe. Wyniki badań wskazują na możliwość kontrolowania oddziaływań między kroplą a powierzchnią stałą poprzez wybór konformacji polimerów i surfaktantów na granicy faz. Krople emulsji są też często wykorzystywane jako modele do badania mechaniki żywych komórek. Oddziaływanie między powleczoną surfaktantem kroplą oleju a powierzchnią stałą jest użytecznym systemem modelowym do badania interakcji między komórkami i powierzchniami. W związku z tym, w drugiej fazie projektu badano ruch kropli emulsji w kanalikach mikrocieczowych. Prace objęły zaprojektowanie specjalnych urządzeń mikrocieczowych do tworzenia i modyfikacji powierzchniowej kropel, kontrolowania przepływu i monitorowania prędkości ruchu kropel. Naukowcy poznali mechanizmy rządzące zachowaniem się kropel w kanalikach mikrocieczowych, co pozwoliło na bardzo precyzyjne manipulowanie nimi w obwodach mikrocieczowych. Możliwość precyzyjnego manipulowania kroplami mikrocieczowymi może zostać wykorzystana w wielu różnych zastosowaniach w chemii, fizyce, biologii i diagnostyce medycznej. Pełniejsza wiedza na temat właściwości mikrocieczowych kropel może pozwolić na opracowanie szybkich, prostych i tanich testów diagnostycznych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania

Moja broszura 0 0