Skip to main content
European Commission logo print header

A Novel Decision Support System for Intelligent Maintenance

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentna konserwacja predykcyjna sprzętu produkcyjnego

Systemy konserwacji predykcyjnej, które wykrywają wadliwe działanie maszyn, sprzętu, a nawet całych zakładów produkcyjnych mają swoje słabe strony. W ramach unijnej inicjatywy powstaje nowoczesny system umożliwiający monitorowanie online w czasie rzeczywistym wyposażony w zaawansowane funkcje.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Istniejąca obecnie technologia ma pewne ograniczenia dotyczące wdrażania predykcyjnych strategii konserwacyjnych, zwłaszcza systemów monitorowania stanu pras lub maszyn do kształtowania plastycznego. Istnieje zapotrzebowanie na solidne i elastyczne przemysłowe rozwiązania technologiczne wyposażone w inteligentne funkcje samomonitorowania, które umożliwią przedsiębiorstwom i operatorom skuteczniejsze planowanie w razie konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub wymiany części. Ograniczy to czas przestoju, koszty i zużycie energii. W ramach finansowanego przez UE projektu "A novel decision support system for intelligent maintenance" (IMAIN) powstaje zaawansowany monitoring w chmurze oraz predykcyjne rozwiązanie konserwacyjne przeznaczone do maszyn do kształtowania plastycznego. System ten zintegruje wbudowane urządzenia informacyjne, metody oparte na sztucznej inteligencji oraz chmurę eKonserwacji do gromadzenia danych z nowatorskimi praktykami w dziedzinie niezawodności i konserwacji. Prace rozpoczęto od analizy sprzętu produkcyjnego i kluczowych komponentów całego systemu, a następnie tworzeniu planu monitorowania stanu i poziomu energii. Powstały modele symulacji dla czujników wirtualnych. Badacze oczekują, że te innowacyjne czujniki zapewnią w pełni holistyczne i nowatorskie podejście do konserwacji predykcyjnej. Będą wspomagały pracę czujników obecnie zamontowanych na maszynach do kształtowania plastycznego, zapewniając dokładną i optymalną metodę wirtualnego monitorowania naprężenia i odkształceń. Partnerzy projektu zdefiniowali architekturę sprzętowo-programową wbudowanego systemu monitorowania stanu i poziomu energii (ECEM). Stworzyli także prototypy i określili parametry oceny stanu i poziomu energii dla obu komponentów. Samodzielny system ECEM będzie częścią planowanego systemu konserwacji predykcyjnej. Zespół opracowuje niezbędną infrastrukturę technologii informacyjnej oraz interfejs, który zostanie zastosowany w systemie ECEM. Będzie on także obsługiwał system IMAIN. Ponadto trwają prace nad koncepcją chmury do udostępniania i magazynowania monitorowanych danych dotyczących takich parametrów, jak naprężenia mechaniczne, temperatury naprowadzania, wibracje łożysk, parametry oleju, zużycie powietrza i energii, a także parametrów technologicznych, takich jak przechył bijaka i siły formowania. W chmurze eKonserwacji dane te będą długofalowo ewaluowane pod kątem tendencji, a także pozostałej trwałości użytecznej (RUL). Główną zaletą podejścia opartego na chmurze jest możliwość uczenia się lepszego szacowania RUL na podstawie odmiennie zlokalizowanych maszyn. Opracowano już całkowitą architekturę systemu, a także sporządzono specyfikację sprzętowo-programową. Projekt IMAIN ostatecznie doprowadzi do wydłużenia okresu życia systemu, przynosząc korzyści dla sprzętu produkcyjnego, obniżając koszty i zwiększając niezawodność całego procesu obsługi, produkcji i konserwacji.

Słowa kluczowe

Sprzęt produkcyjny, konserwacja predykcyjna, prasy, maszyny do kształtowania plastycznego, inteligentna konserwacja, Industry 4.0

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania