Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Classification of retreaded truck tyres in order to comply with future environmental performance and safety requirements

Article Category

Article available in the following languages:

Bieżnikowane opony ciężarowe a prawo UE

Zespół badaczy europejskich przetestował bieżnikowane opony ciężarowe w celu określenia parametrów funkcjonalnych wymaganych przepisami. Jednym z wyników prac jest program umożliwiający stosowanie wydajnej metodologii dzięki wykorzystaniu nowatorskiego algorytmu.

Przepisy europejskie wprowadziły obowiązek etykietowania nowych opon informacjami o osiągach. Przepisy nie mają obecnie zastosowania do opon bieżnikowanych, co może stanowić zagrożenie dla pozycji rynkowej i rentowności całego sektora małych przedsiębiorstw zajmujących się bieżnikowaniem opon ciężarowych. Potrzebne są zatem dane o osiągach produktów z tej branży. Dostarczenie niezbędnych danych przyjęto za cel finansowanego ze środków UE projektu RETYRE(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (Classification of retreaded truck tyres in order to comply with future environmental performance and safety requirements). Partnerzy projektu zajęli się badaniem parametrów osnowy opony, procesu bieżnikowania i samych bieżników, wyznaczając osiem szczegółowych kierunków prac. Nadrzędnym celem było opracowanie metodologii klasyfikowania bieżnikowanych opon ciężarowych zgodnie z przepisami. Prace rozpoczęto od dyskusji z ekspertami na temat parametrów mających największe znaczenie dla oporów toczenia, poziomu hałasu i przyczepności na mokrej nawierzchni. Na podstawie wyników testów badacze przygotowali odpowiedni algorytm. Opracowane narzędzie internetowe szacuje kluczowe parametry przed rozpoczęciem produkcji i ma być używane w ramach procesu projektowania. Stworzono też praktyczną i opłacalną metodologię klasyfikowania opon. Przeprowadzono realistyczne testy, podczas których nowe oprogramowanie było na bieżąco utrzymywane i aktualizowane. Dodatkowe testy pozwoliły rozszerzyć zakres zastosowań metodologii i narzędzi o rzadziej spotykane typy opon. Wynikiem projektu RETYRE była metoda ustalania danych potrzebnych do tworzenia zgodnych z przepisami etykiet kierowana do przedsiębiorstw zajmujących się bieżnikowaniem opon ciężarowych. Dzięki temu sektor pozostanie konkurencyjny i będzie w stanie nadal działać z korzyścią dla środowiska poprzez ponowne używanie starych opon.