European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Model Design and Manufacturing of the Turbofan Configuration for Low Speed Aerodynamic and Acoustic Testing

Article Category

Article available in the following languages:

Badania samolotu z usterzeniem typu U

Wpływ hałasu na otoczenie podczas startu i lądowania samolotów jest wciąż przedmiotem dużych obaw. Naukowcy z UE zaproponowali innowacyjną konstrukcję usterzenia, które ma pełnić funkcję osłony przed hałasem generowanym przez silniki zamontowane w tylnej części kadłuba.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

W ramach projektu LOSPA (Model design and manufacturing of the turbofan configuration for low speed aerodynamic and acoustic testing) naukowcy opracowali i wyprodukowali model przeznaczony do testowania w dużym niemiecko-holenderskim tunelu aerodynamicznym w Marknesse (Holandia). W modelu zastosowano gondole i wsporniki, aby wprowadzić dwa symulatory silników turbowentylatorowych. Ponadto, dodano zestaw ukośnie ustawionych skrzydeł ze zdejmowanymi krawędziami natarcia i klapami tylnymi. Pozwoliło to na zbadanie kilku konfiguracji, w tym dotyczących startu i lądowania, a dodatkowo wykorzystano modułowe usterzenie ogonowe do przeanalizowania możliwości zmniejszenia hałasu. W modelu zamontowano szereg stałych otworów piezometrycznych i ruchomych przetworników ciśnienia, aby móc szczegółowo opisać zjawiska dotyczące przepływu powietrza podczas testów w tunelu. Na wąskiej gondoli zamontowano czujniki ciśnieniowe Kulite, a na usterzeniu umieszczono kilka mierników naprężeń. Aby uzyskać lepsze wyniki, model wyposażone w ruchome powierzchnie sterujące, lotki, opaski i stery poziome. Montaż modelu i kalibrację czujników ukończono w terminie, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie testów po zakończeniu projektu LOSPA, od grudnia 2014 do kwietnia 2015 r. Testy objęły też parametry aerodynamiczne tylnej części samolotu oraz parametry akustyczne usterzenia typu U. Analiza wyników testów powinna wskazać na różnice między prognozowanymi i zmierzonymi parametrami konstrukcji usterzenia. Niewątpliwie testy w tunelu aerodynamicznym pozostają najbardziej wiarygodnym narzędziem do projektowania samolotów. Model odrzutowca biznesowego małych prędkości, opracowany w ramach inicjatywy LOSPA, pozwala na maksymalne wykorzystane informacji zgromadzonych podczas testów.

Słowa kluczowe

Usterzenie typu U, konstrukcja usterzenia, osłona przed hałasem, LOSPA, testy w tunelu aerodynamicznym, biznesowy samolot odrzutowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania