European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Advanced Volcanic Ash characteriSaTion

Article Category

Article available in the following languages:

Określanie właściwości popiołu w celu przewidywania erupcji wulkanicznych i ich badań

W ramach przełomowego projektu finansowanego ze środków UE badana jest ziarnistość popiołu wulkanicznego, co pomoże wysnuć wnioski dotyczące zachowań wulkanów.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Według szacunków na Ziemi znajduje się ponad 1 000 potencjalnie czynnych wulkanów, dzięki którym jesteśmy narażeni na skutki przepływów lawy i prądów piroklastycznych w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a także na wyrzucane przez nie chmury pyłu, które mogą mogą rozprzestrzeniać się na duże odległości, a nawet na cały świat. Pyły wulkaniczne mogą być źródłem poważnych zakłóceń w transporcie lotniczym, ich osiadanie powoduje uszkodzenia infrastruktury i zniszczenia gruntów rolnych, mogą także mieć negatywny wpływ na stan układu oddechowego człowieka. Dokładniejsze zbadanie zachowania wulkanów podczas erupcji może pomóc decydentom politycznym w przygotowaniu się na takie sytuacje i łagodzeniu ich skutków. „Głównym celem projektu AVAST jest poprawa przewidywań dotyczących fizycznych i chemicznych właściwości popiołu powstającego podczas erupcji wulkanicznych. Dane te mogą być następnie wykorzystane do kalibracji modeli prognozowania dyspersji pyłu wulkanicznego, co pomoże nam w ocenie niebezpiecznego wpływu opadów pyłu”, mówi Adrian Hornby, koordynator naukowy projektu AVAST, docent i stypendysta działania „Maria Skłodowska-Curie” na Uniwersytecie Ludwiga-Maximiliana w Monachium w Niemczech. W projekcie AVAST wykorzystano najnowocześniejszą technologię, która pozwala na szczegółową analizę i kategoryzację popiołu. „W popiele zawarte są informacje na temat tego, jak deformacja wulkanu doprowadziła do erupcji i emisji popiołu. Tłumaczy to sposób w jaki rozprasza się chmura pyłu. Ma to istotne konsekwencje dla lotnictwa i wpływa na wystąpienie zagrożeń związanych z opadami pyłów”, wyjaśnia naukowiec.

Historia napisana w popiele

Popiół powstaje z magmy i lawy ulegających fragmentacji w obrębie kanału wulkanicznego lub podczas niebezpiecznych przepływów wywołanych grawitacją, zwanych lawinami piroklastycznymi (ang. pyroclastic density currents, PDC) – są to szybko poruszające się prądy materii wulkanicznej o dużej gęstości i parującego, gorącego gazu. „W procesie fragmentacji powstają cząstki o różnych właściwościach, ponieważ materiał wulkaniczny zastyga i pęka na różne sposoby w zależności od wytwarzających się naprężeń”, dodaje Hornby. Oznacza to, że cząsteczki popiołu mogą mieć różne rozkłady wielkości i kształtu, a rozmieszczenie minerałów wulkanicznych w cząsteczkach popiołu może różnić się w zależności od sposobu ich wytworzenia. Cząstki popiołu można zbadać i uzyskać nowe, przydatne dane o zachowaniach wulkanicznych, ponieważ bezpośrednia obserwacja erupcji nie zawsze jest możliwa. „Pomimo tego, że na podstawie właściwości popiołów nie można bezpośrednio przewidzieć, kiedy mogą wystąpić erupcje wulkaniczne, mogą one pomóc w określeniu rodzajów aktywności występujących w wulkanie. Obserwacje i badania mogą dostarczyć informacji na temat niewidocznych procesów powstawania popiołu, pomagając nam zrozumieć aktywność wulkaniczną”, wyjaśnia Hornby.

Przepływ informacji

Zespół dostrzegł uniwersalne wzorce, pojawiające się niezależnie od pochodzenia wulkanicznego i procesu zastygania podczas porównywania popiołu naturalnego z popiołem powstałym w wyniku eksperymentów w laboratorium. „Niektóre minerały w popiele wulkanicznym są bardziej podatne na pękanie i dlatego zawsze występują w większych ilościach na powierzchni popiołu. To zmienia reaktywność popiołu z otoczeniem i atmosferą”, mówi Hornby. Eksperymenty wykazały, że popiół produkowany z PDC jest szczególnie drobnoziarnisty, a do 50 % masy PDC może przekształcić się w popiół i rozproszyć w promieniu 6 kilometrów.

Zaawansowane szkolenie

Wsparcie UE dało zespołowi projektu możliwość zebrania ustaleń wynikających z obserwacji terenowych, doświadczeń laboratoryjnych i zdarzeń naturalnych. Zaawansowane możliwości szkoleniowe, w tym w dziedzinie technologii QEMSCAN (mikroskopii elektronowej), przyczyniły się do rozwoju wiedzy fachowej wszystkich badaczy z zespołu AVAST. Naukowcy planują powrót do laboratorium i w teren w celu odtworzenia procesów tworzenia się popiołu w PDC. Wkrótce zostanie opublikowany wykres przedstawiający korelację między właściwościami popiołu a procesami zastygania.

Słowa kluczowe

AVAST, wulkany, popiół, charakterystyka, analiza, lawa, fragmentacja, zachowanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania