Skip to main content
European Commission logo print header

PORT-Cities: Integrating Sustainability

Article Category

Article available in the following languages:

Портові міста, що (швидше) рухаються з часом

Портові міста стикаються з серйозними проблемами управління та мобільності, які можуть перешкоджати їхньому потенціалу як рушіїв національного та міжнародного зростання. Проект PORTIS, який є частиною ініціативи CIVITAS, вирішує ці проблеми в п’яти найбільших пілотних портових містах Європи.

Transport and Mobility icon Transport and Mobility

Потенціал портових міст можна порівняти лише з великою кількістю викликів, з якими вони стикаються. Ці міста, які розглядаються ЄС в якості пріоритетної сфери дій та одного з головних активів Європи, все-таки стикаються з труднощами, пов’язаними з поступовим розширенням власних портів. Управління містом-портом, соціальна ізоляція, великі інвестиції в інфраструктуру, недостатня інтеграція портів з центрами міст, залежність мешканців від користування автомобілями та швидке зростання темпів вантажних перевезень є одними з найбільших проблем, які їм необхідно вирішити. За допомогою PORTIS (PORT-Cities: Integrating Sustainability) консорціум, який налічує 33 учасника на чолі з містом Антверпен, намагається запровадити у портових містах повноцінну “інноваційну систему”. “Ми, по суті, досліджуємо два шляхи”, – каже Марійке Де Рук, координатор проекту. “Перший – це збільшення та покращення переміщення товарів і мобільності послуг. Другий – це покращення дизайну та функціональності громадських просторів і транспортних мереж”. Для вирішення цих проблем, пов’язаних з мобільністю, у рамках проекту було розроблено, продемонстровано та оцінено визначені комплекси заходів у п’яти основних портових містах: Абердині та Антверпені у Північному морі, Трієсті у Середземному морі, Клайпеді у Балтійському морі та Констанці у Чорному морі. Наприклад, у Констанці основною проблемою була недостатня доступність об’єктів та спричинені цим затори. Проектний консорціум за участю багатьох партнерів з Румунії реалізував 11 заходів, які мали три основні цілі. Першою було запровадження ефективної та комплексної системи управління дорожнім рухом між містом та портом. Другою – краща інтеграція громадського транспорту на маршрутах між містом та портом задля знеохочення використання приватних автомобілів. Нарешті, третьою ціллю стало покращення доступу до портової зони за рахунок збільшення кількості під’їзних шляхів та частки екологічно чистих видів транспорту. “Проект дозволив розпочати діалог з громадянами та іншими зацікавленими сторонами, якого ще ніколи не було раніше, із залученням системи допомоги у прийнятті рішень на основі релевантних даних. Порт і місто також підписали протокол про співпрацю з метою зниження залежності від автомобілів для поїздок на роботу. Були задіяні нові маршрути на шляху до порту”, – пояснює Де Рук. Громадський транспорт збагатився 104 новими автобусами, 41 з яких електричний. Місто організувало 39 нових автобусних зупинок та виділило 133 км нових автобусних смуг.

Початок нового життя

Констанца після реалізації проекту PORTIS – це ніби новеньке місто. Статистичні дані, які надано проектним консорціумом, свідчать про створення у портовій частині міста 100 нових робочих місць та 15 нових підприємств. Час, що витрачається на дорогу до роботи й назад, скоротився на 10 %, а кількість поїздок автомобілем зменшилась на 4 %. При цьому частота користування велосипедними та пішими маршрутами збільшилась на 36 %. Результати PORTIS також можуть надихнути інші портові міста Чорноморського регіону, які прагнуть кращого сталого розвитку. Позитивні тенденції спостерігались також і в інших пілотних містах. У місті Антверпені створено мультимодальний планувальник подорожей для збору даних та інформування або заохочення громадян. Місцеві жителі скоротили використання автомобілів на 7 %, тоді як велосипеди стали використовуватись на 6 % частіше у період з 2017 по 2019 рік. В Абердині спостерігалось зменшення транспортних потоків у години пік на 8 %, а пунктуальність громадського транспорту у Клайпеді зросла на 12 %. “Працюючи з портовими містами, проект створить потужний потенціал для подальшого застосування. Це стосується не лише інших портових міст, а також міст, що являють собою великі транспортні вузли. Можна подумати про промислові зони, логістичні центри, комерційні райони, розважальні комплекси або міста, розташовані на вузлах Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T)”, – зазначає Де Рук. Незалежно від того, що приготувало для нас майбутнє, проект PORTIS обов’язково надихне на вдосконалення процесів управління та створення більш сталого та здорового середовища в портових містах. Його результати допоможуть сформувати більш інтегровані транспортні системи, одночасно підвищуючи ефективність міського вантажного транспорту. Але найголовніше те, що це допоможе портовим містам повернути належний їм статус полюсів зростання для всієї Європи.

Keywords

PORTIS, CIVITAS, Чорне море, портові міста, мобільність, затори, Констанца

Discover other articles in the same domain of application