European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Innovative and cost-effective 100% natural sausage/burger/processed meat producing machine

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie konkurencyjności lokalnych rzeźników

Nowe maszyny masarskie pozwolą lokalnym rzeźnikom wytwarzać wysokiej jakości produkty po przystępnej cenie.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Przemysł mięsny jest od lat zdominowany przez dużych producentów wytwarzających kiełbasy, burgery i inne wyroby mięsne, które dzięki stosowaniu sztucznych konserwantów mają długi termin przydatności do spożycia. Jednak powoli zaczyna się to zmieniać. Wprawdzie konsumenci nadal grillują kiełbaski i na potęgę kupują wędliny, ale stają się coraz bardziej świadomi ryzyka związanego ze spożywaniem konserwantów i wpływu takich substancji na zdrowie. W efekcie poszukują bardziej naturalnych wyrobów. Co więcej, coraz większa popularność podejścia „od pola do stołu” sprawia, że konsumenci zaczynają także częściej wybierać produkty wytwarzane lokalnie. Jest to ogromna szansa dla lokalnych rzeźników z sektora rzemieślniczego. Jednak spełnienie tego zapotrzebowania nie będzie możliwe bez zastosowania nowych rozwiązań technologicznych – ich opracowaniem zajął się zespół finansowanego przez UE projektu BioMainca. „Naszym celem jest zbudowanie maszyn dla rzeźników, które pomogą im obniżyć koszty i wydłużyć termin przydatności do spożycia swoich produktów wysokiej jakości”, mówi Jordi Vila González, inżynier w firmie MAINCA specjalizującej się w produkcji maszyn masarskich, która jest głównym partnerem projektu BioMainca.

Cel: obniżyć koszty, zwiększyć produkcję

Zespół projektu opracował szereg rozwiązań, które pomogą drobnym producentom kiełbas, hamburgerów i innych wyrobów mięsnych zwiększyć swoją konkurencyjność. Na przykład jedna nowa maszyna pozwala producentom zautomatyzować produkcję naturalnych wyrobów w stałej temperaturze 2 °C bez żadnego wpływu na ich tradycyjny smak, charakterystyczny dla produktów danego lokalnego wytwórcy. González szacuje, że rozwiązania opracowane w ramach projektu BioMainca umożliwią drobnym producentom zwiększenie produkcji o co najmniej 45 %. „Ekscytujące jest to, że udało nam się wykazać, że można obniżyć koszty produkcji, udoskonalić wygląd produktu i poprawić jego właściwości organoleptyczne”, wyjaśnia González. „I to z zachowaniem jakości produktu i jego lokalnych walorów smakowych”.

Szansa na sukces dla każdego

Dzięki między innymi takim projektom jak BioMainca lokalni rzeźnicy z całego świata będą wkrótce mieli szansę wytwarzać wysokiej jakości produkty po przystępnej cenie. „Dużym wyzwaniem dla lokalnych rzeźników było konkurowanie z dużymi producentami dyktującymi bardzo niskie ceny mięsa”, dodaje González. „Nasze maszyny dają tym drobnym producentom szansę na zdobycie udziału w rynku, co przełoży się także na konsumentów, którzy będą mogli kupować zdrowsze produkty lepszej jakości”. Zdradzając plany na przyszłość, González mówi, że firma wkrótce zacznie testować prototypy maszyn w lokalnym zakładzie masarskim. Zespół przeprowadza także testy certyfikacyjne potwierdzające, że dzięki maszynom można obniżyć ilość konserwantów stosowanych w wyrobach mięsnych.

Słowa kluczowe

BioMainca, lokalny rzeźnik, sektor rzemieślniczy, przetwórstwo mięsa, rzeźnik, konserwant, od pola do stołu, MAINCA

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania