European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Doing It Together science (DITOs)

Article Category

Article available in the following languages:

Znanost zajednice pokreće sudjelovanje javnosti

Vrlo su često programi javne komunikacije znanosti didaktični po prirodi. Kako bi se pomoglo u postizanju istinskog sudjelovanja, projektom DITOs financiranim sredstvima EU-a pokrenuta je dvosmjerna rasprava kako bi se inspirirala javnost i utjecalo na politiku.

Society icon Society

Tradicionalna znanstvena komunikacija često zanemaruje davanje prilike općoj javnosti da iskaže svoje mišljenje, dok se istodobno stvaraju prepreke uključivanju sa znanošću na način koji njima nešto znači. „Projektom Doing-Science-Together stvara se potencijal za istinsku dvosmjernu komunikaciju između znanosti i društva”, napominje Muki Haklay iz projekta DITOs (Doing It Together science). Radi uključivanja s javnošću u okviru projekta provedena su 829 javna događanja tijekom razdoblja od tri godine, čime se postiglo više od pola milijuna interakcija uživo i još 3 300 000 interakcija na internetu. Aktivnosti su bile strukturirane oko dviju tema: biodizajn i okolišna održivost. Projekt DITOs vodio se na temelju modela za uključivanje poznatog kao pokretne stube. Taj koncept podrazumijeva da se uključenost osoba sa znanošću tijekom vremena može povećati ili smanjiti ovisno o njihovoj životnoj fazi, resursima, sposobnostima, znanju i interesima.

Uključivanje u aktivnosti

Model projekta DITOs obuhvaćao je sedam razina uključenosti, od pasivne konzumacije znanja, primjerice s televizije, do aktivnijeg sudjelovanja poput uključivanja u projekte u području građanske znanosti. „Željeli smo utvrditi prilike kako bismo pomicali pojedince više ili niže na razinu koja odgovara njihovim okolnostima. Polaženje od samih osoba, umjesto njihova prebacivanja na razinu znanosti, omogućuje smislenu i cjeloživotnu uključenost sa znanošću”, objašnjava Haklay sa sveučilišta University College London (UCL), domaćin projekta. Projektni partneri upotrebljavali su i postojeće mreže i aktivnosti širenja kako bi se povezali s članovima javnosti s pomoću niza taktika od društvenih mreža do pojavljivanja u muzejima ili na festivalima. Projektom DITOs pružena je potpora i onim partnerima bez velikog prethodnog iskustva u području građanske znanosti, primjerice integriranjem interaktivnih prilika za javnost u planirane događaje poput izložbi. „Prilagodili smo znanstvene aktivnosti u skladu s partnerima dizajnirajući ih tako da dopru do osoba i mjesta koja često nisu obuhvaćena tradicionalnim naporima uključivanja”, napominje Haklay. Najbolji primjer toga vjerojatno je autobus Science Bus kojim koordinira nizozemska dobrotvorna udruga Waag. Članovi zajednice za komuniciranje o znanosti angažirani su da voze autobus diljem Europe. Pritom su se zaustavili na 17 stanica u centrima zajednice, malim gradovima, na javnim festivalima i u muzejima. Participativne radionice na tim lokacijama nudile su devet aktivnosti, uključujući eksperimente za izradu jogurta (poučavanje o bakterijama) i kreme za sunčanje (istraživanje svojstava sunčevih zraka). Upute su bile dostupne na više jezika, a iskustva su podijeljena na društvenim mrežama. Uspješan je bio i projekt BioBlitz, dio izazova City Nature Challenge u okviru kojeg su se ljudi okupljali na određenim lokacijama i upotrebljavali aplikaciju iNaturalist za prikupljanje podataka o bioraznolikosti. Na razini Europe uspostavljena je mreža BioBlitz za dijeljenje tih iskustava.

Skokovita promjena

Jedna od konkretnijih posljedica projekta DITOs jest proširenje Europskog udruženja za građansku znanost (ECSA) koje nastavlja svoj rad, osobito u razvoju platforme EU-Citizen.Science. „ESCA je sada glavna organizacija za projekte u području građanske znanosti koji se često pridružuju udruženju radi povećanja svojeg dosega”, napominje Haklay. Udruženje ECSA, kao aktivan dionik politike, sudjelovalo je u raspravama o građanskoj znanosti kao dio plana Otvorene znanosti Europske komisije. U Ujedinjenoj Kraljevini projektom DITOs pružen je uvid u sudjelovanje javnosti i strategije financiranja nacionalnog tijela za financiranje znanosti UKRI. U Italiji je pomogao u uspostavljanju mreže istraživača i stručnjaka u području građanske znanosti koji trenutačno utječu na politiku nacionalne znanosti. Rezultati projekta već su javno objavljeni i cijeli niz sažetaka politika i smjernica nastalih iz projekta dostupan je na internetu.

Keywords

DITOs, uključenost, građanska znanost, društvo, bioraznolikost, politika

Discover other articles in the same domain of application