European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Distributed Network for Odour Sensing, Empowerment and Sustainability

Article Category

Article available in the following languages:

Инструменти, базирани на краудсорсинга, откриват местонахождението на неприятните миризми

Съчетавайки интелигентна технология с техники за мониторинг на миризми и много ноздри, D-NOSES придвижва нагоре недостатъчно регулираното замърсяване с миризми в дневния ред за околната среда и политиките.

Society icon Society

Честото излагане на миризми у дома или на работното място може да доведе до редица заболявания, включително: главоболие, липса на концентрация, стрес, безсъние и дихателни проблеми. „След шума, миризмите са вторият по честота замърсител на околната среда в световен мащаб. Повечето техники за измерване на миризмите обаче не отчитат адекватно тяхното въздействие върху гражданите. Цялата тази област е недостатъчно регулирана“, споделя координаторът на проекта D-NOSES (Distributed Network for Odour Sensing, Empowerment and Sustainability) Роса Ариас, която преди това е работила във Фондация Ibercivis, домакин на проекта, а сега основател и главен изпълнителен директор на Science for Change. Подкрепеният от ЕС проект D-NOSES, насочен към гражданската наука, подобри специално разработено приложение за събиране на данни за миризми в реално време, допълнени от опита на засегнатите лица. Проектът изпробва методологията си в 10 пилотни проекта в осем европейски държави, както и в Чили и Уганда за по-широка перспектива. Резултатите от някои от пилотните проекти вече са публикувани, като напр. тези за Италия, Гърция и Чили. В Испания OdourCollect наскоро спечели престижната награда Prismas (уебсайт на испански език) за популяризиране на науката.

Инструменти за картографиране

Проектът следваше подхода „Екстремна гражданска наука“ на Юнивърсити Колидж Лондон, който дава предимство на практиките отдолу нагоре, като се отчитат местните нужди, за да се гарантира участието на гражданите и приобщаването им по време на всички фази на проучването. Стратегиите за привличане на обществеността бяха адаптирани за всеки пилотен проект, като етнографските изследвания бяха последвани от целенасочени дейности в музеи и на фестивали, както и от изяви в местните медии. След като бяха привлечени, участниците участваха в сензорни разходки и обучения за миризми, както и в семинари за анализ на данни. В основата на D-NOSES беше приложението OdourCollect, изградено на базата на по-ранна версия, създадена в рамките на проекта MYGEOSS, и предназначено да даде възможност на засегнатите общности да картографират замърсяването с миризми и да се застъпват за промяна. По време на 10-те пилотни проекта участниците предложиха подобрения във функционалността на приложението, като например картографиране на приятни миризми в допълнение към неприятните. Водещият пилотен проект в Барселона беше фокусиран върху района на Форума в града, който е бил подложен на въздействието на съоръженията за преработка на отпадъци и отпадъчни води в продължение на повече от 20 години. Потребителите бяха обучени да разпознават различни миризми, включително от отпадъци, отпадни води, утайки и биогаз, и да ги картографират. След това тези данни бяха свързани с промишлените дейности чрез историческия анализ на приложението. За период от 12 месеца бяха отчетени над 600 наблюдения, в които участваха 86 участници. В рамките на проекта бяха събрани общо над 10 000 наблюдения на миризми в целия свят от над 1 200 граждани. „Благодарение на признака „пол“ на нашия модел на ангажираност 70 % от наблюденията бяха събрани от жени“, добавя Ариас. „Като цяло нашите пилотни проекти потвърдиха нашата методология, като пилотните проекти в Барселона и Италия съвпаднаха с резултатите от традиционните проучвания на миризмите. Оказва се, че носът ни е изключително ефективен сензор!“.

Оказване на влияние върху политиката

Събитието на D-NOSES, „Преразглеждане на замърсяването с миризми в Европа“, организирано онлайн от гръцкия евродепутат Мария Спираки, доведе до включването на замърсяването с миризми и гражданската наука в плана за действие на ЕС „Към нулево замърсяване на въздуха, водата и почвата“. Екипът се надява също така, че тяхната зелена книга ще предизвика дискусия за цялостна европейска политика относно миризмите и ще доведе до изготвянето на бяла книга. Друг резултат е Международната обсерватория за миризми, интерактивен онлайн ресурс, където потребителите въвеждат и се консултират с данни от краудсорсинг в световен мащаб. По време на пилотните проекти на местно ниво също така беше предприето и застъпничество за промени в политиките, както и в по-общ план с помощта на набор от инструменти за застъпничество, кратки съобщения за политиките и стратегическата пътна карта за управление. Понастоящем екипът стандартизира методологията си в Испания, като същевременно работи и по общински модел за регулиране на миризмите. „Целта ни е данните на гражданите да се използват като доказателство от властите, за да се предприемат навременни действия“, заключава Ариас. „Важното е, че нашата методология може да бъде възпроизведена в други условия и/или приложена към други социално-екологични проблеми.“

Keywords

D-NOSES, гражданска наука, миризма, замърсяване, миризми, отпадъци, краудсорс, геопозиция

Discover other articles in the same domain of application