Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Cooled Fast-Response Wall Pressure Taps for Combustion Chamber Measurements

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjne sondy ciśnieniowe zmniejszają ryzyko wystąpienia awarii silników przystosowanych do spalania ubogiej mieszanki

W ramach finansowanego ze środków UE projektu zaprezentowano udoskonaloną technologię czujników, która ma umożliwić kontrolę niestabilności spalania w silnikach przystosowanych do spalania ubogiej mieszanki.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Silniki te, opracowywane w ramach nieustających działań na rzecz zapewnienia czystego transportu niepowodującego zatrucia środowiska szkodliwymi gazami, umożliwią zwiększenie oszczędności paliwa i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych komór spalania, w przypadku silników spalających ubogie mieszanki, wytwarzających mniejsze ilości tlenków azotu (NOx) stosunek powietrza do paliwa jest znacznie wyższy niż w przypadku mieszanki stechiometrycznej. Takie rozwiązanie sprawia, że temperatura płomienia jest mniejsza, co przekłada się na wytwarzanie mniejszej ilości NOx i innych zanieczyszczeń.

Niestabilność spalania i hałas jako dwa główne wyzwania

Prowadzone są intensywne działania zmierzające do obniżenia poziomu emisji NOx w silnikach przystosowanych do pracy na mieszankach ubogich. „Pomimo niezwykle zaawansowanych konstrukcji komory spalania o niskiej emisji NOx są obciążone problemami z niezawodnością z powodu znacznej niestabilności spalania i emisji hałasu”, mówi Julien Clinckemaillie, badacz z Instytutu Dynamiki Płynów im. von Karmana i koordynator finansowanego ze środków UE projektu FAST TAPS. Wiele badań skupiało się ostatnio na lepszym zrozumieniu mechanizmów powstawania i dynamiki niestabilności spalania, jak również udziale hałasu pochodzącego z komory spalania w kontekście charakterystyki akustycznej turbiny gazowej. „Zaawansowane metody przeprowadzania szybkich pomiarów ciśnienia w trudnych warunkach charakteryzujących palniki turbin gazowych mają fundamentalne znaczenie w eksperymentalnych badaniach niestabilności spalania i hałasu”, dodaje Clinckemaillie.

Zaawansowana technologia przewidywania niestabilności spalania i hałasu

W ramach projektu FAST TAPS naukowcy zaprezentowali prototypy zaawansowanych systemów kontroli spalania, pozwalające na lepsze zbadanie niestabilności spalania i hałasu w realistycznych warunkach silnika. „Udało nam się zaprojektować i pomyślnie przetestować osiem montowanych na ścianie, szybko reagujących zaworów ciśnieniowych do stosowania w obszarze wewnętrznego spalania komory naziemnego silnika turbowałowego”, dodaje Clinckemaillie. Delikatny, szybko reagujący czujnik ciśnienia zainstalowany w chłodzonej końcówce sondy utrzymywał temperaturę około 80 °C pomimo zanurzenia w środowisku komory spalania, w którym temperatura może osiągnąć nawet 1 600 °C. „Zaprojektowanie skutecznego, ochronnego układu chłodzenia zapewniającego utrzymanie delikatnego czujnika w chłodzie przy jednoczesnym zachowaniu możliwie największej reakcji częstotliwościowej układu i najmniejszej inwazyjności sondy, było ogromnym wyzwaniem”, wyjaśnia Clinckemaillie. Prototyp sondy przetrwał cztery rozruchy silnika i 32 minuty testów w obszarze wewnętrznego spalania turbiny gazowej pracującej na biegu jałowym. Testy wykazały niewystarczającą wytrzymałość obudowy czujnika, którą później wzmocniono poprzez poprawę zabezpieczenia czujnika przed osadzaniem się sadzy.

Technologia o dużym znaczeniu

Niestabilność spalania jest główną przeszkodą w opracowaniu niskoemisyjnych komór spalania na potrzeby silników odrzutowych nowej generacji. Docelowo w ramach projektu FAST TAPS stworzone zostaną zaawansowane technologie związane z komorami spalania charakteryzujących się zmniejszoną emisją CO2, NOx i hałasu dzięki lepszemu zrozumieniu niestabilności spalania w realistycznych warunkach pracy silników z turbinami gazowymi. Działania w ramach projektu utorują drogę do stworzenia bardziej ekologicznych i cichych silników turbośmigłowych o mocy 1 800 – 2 000 KM na potrzeby lotów biznesowych oraz krótkich lotów regionalnych. „Współpraca między naukowcami z Instytutu von Karmana i firmy Safran Helicopter Engines była bardzo owocna przez cały czas trwania projektu, a zwłaszcza podczas testów na innowacyjnym stanowisku badawczym Bearcat firmy Safran we francuskiej gminie Bordes, które pozwoliły na dopracowanie ostatecznego projektu sondy”, dodaje Sébastien Detry, kierownik projektu Ardiden 3 i wspólnego przedsięwzięcia Czyste niebo 2. „Stworzyliśmy w pełni funkcjonalny system pomiarowy FAST TAPS. Przyszłe testy w warunkach reprezentatywnych dla silnika pozwolą firmie Safran na dalsze doskonalenie modeli konstrukcyjnych i poprawę wydajności spalania dzięki możliwościom systemu pomiarowego FAST TAPS”.

Słowa kluczowe

FAST TAPS, niestabilność spalania, hałas, silnik przystosowany do pracy na mieszance ubogiej, komora spalania, NOx, zawór ciśnieniowy, silnik turbowałowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania