Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Verification and Validation of Automated Systems' Safety and Security

Article Category

Article available in the following languages:

Weryfikacja i walidacja złożonych systemów zautomatyzowanych

Rosnący stopień połączenia systemów zautomatyzowanych sprawia, że naukowcy starają się usprawnić procesy, skrócić czas i zmniejszyć wydatki związane z ich weryfikacją i walidacją.

W dziedzinie wysoce zautomatyzowanych systemów konsekwencje ewentualnych awarii mogą być poważne, a nierzadko katastrofalne. Jako że systemy te stają się coraz bardziej skomplikowane i wzajemnie połączone, konieczna jest skrupulatna weryfikacja i walidacja ich nieznanych wcześniej właściwości. Jest to jednak proces niezwykle złożony, a tym samym czasochłonny i kosztowny. Finansowany przez UE projekt VALU3S, który zakończył się w lipcu 2023 r., odegrał kluczową rolę w ocenie najnowszych metod i narzędzi weryfikacji i walidacji systemów zautomatyzowanych w różnych sektorach, w tym motoryzacyjnym, rolniczym, opieki zdrowotnej, lotniczym, kolejowym, automatyki przemysłowej i robotyki.

Poprawa bezpieczeństwa

Głównym założeniem projektu VALU3S było opracowanie wielodziedzinowych ram, które umożliwiłyby uporanie się z tym coraz większym stopniem komplikacji poprzez wdrażanie, ulepszanie i ocenę metod i narzędzi weryfikacji i walidacji pozwalających na kwalifikację i kwantyfikację ich aspektów bezpieczeństwa i prywatności. Dzięki wykorzystaniu demonstratorów o określonych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa i prywatności w tych różnych dziedzinach, zespół VALU3S starał się usprawnić proces weryfikacji i walidacji, a następnie skrócić czas i zmniejszyć nakłady związane z weryfikacją i walidacją systemów zautomatyzowanych. Behrooz Sangchoolie, koordynator projektu VALU3S, wskazuje na dwa istotne jego zdaniem wyniki projektu. Po pierwsze, udało się wdrożyć, udoskonalić i ocenić ponad 40 różnych narzędzi weryfikacji i walidacji. Narzędzia te odegrały kluczową rolę w realizacji głównego celu, jakim było zminimalizowanie czasu i kosztów związanych z weryfikacją i walidacją systemów zautomatyzowanych pod kątem wymogów dotyczących bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Po drugie, niezwykle istotne było stworzenie internetowego repozytorium VALU3S. „Repozytorium zawiera odnośniki do części kluczowych wyników projektu, na przykład ulepszonych metod i narzędzi weryfikacji i walidacji, wyników oceny związanych z przypadkami użycia, a także modeli procedur roboczych weryfikacji i walidacji stworzonych przy użyciu języka VVML (Verification and Validation Modelling Language) opracowanego w ramach projektu”, dodaje Sangchoolie.

Demistyfikacja procesów weryfikacji i walidacji

Jedno z głównych wyzwań dotyczyło harmonizacji działań związanych z weryfikacją i walidacją w różnych dziedzinach, które różniły się poziomem dojrzałości w odniesieniu do procesów weryfikacji i walidacji. Trudność tę udało się jednak przekuć w atut, ponieważ zespół był w stanie połączyć wnioski z różnych procesów weryfikacji i walidacji specyficzne dla danej dziedziny. „Wiele metod i narzędzi powstałych w ramach projektu zastosowano także w przypadkach użycia opracowanych przez jego partnerów przemysłowych. Dzięki temu zyskaliśmy pewność, że rozwiązania te mogą zostać zastosowane w praktyce”, tłumaczy Sangchoolie. W projekcie przetestowano trzynaście przypadków użycia dotyczące sześciu różnych dziedzin. Dzięki zastosowaniu w nich opracowanych technologii, podczas wydarzenia kończącego projekt zaprezentowano ponad 20 demonstratorów. Sukces badaczy w zakresie porządkowania komponentów i elementów niezbędnych w procesach weryfikacji i walidacji był możliwy dzięki zastosowanie strukturze ośmiowymiarowej. Pozwoliło to na dokładne określenie podstawowych elementów wymaganych dla skutecznych procedur weryfikacji i walidacji.

Najlepsza możliwa weryfikacja

Choć zespołowi VALU3S udało się znacząco przyczynić do rozwoju metodologii weryfikacji i walidacji, istnieją jeszcze obszary, które można by zbadać. W przyszłości można by zająć się ulepszeniem narzędzi weryfikacji i walidacji za pomocą najnowszych modeli uczenia maszynowego, ukierunkowaniem na przyjazne dla środowiska praktyki w zakresie weryfikacji i walidacji, przekształceniem repozytorium VALU3S w platformę dla interesariuszy sektora weryfikacji i walidacji oraz wyszkoleniem przyszłych inżynierów i praktyków w tej dziedzinie. Zatem choć pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, omawiany projekt przygotowuje grunt pod zwiększenie wydajności,, opłacalności i bezpieczeństwa wysoce zautomatyzowanych systemów w wielu branżach.

Słowa kluczowe

VALU3S, systemy zautomatyzowane, bezpieczeństwo, struktura wielodomenowa, weryfikacja i walidacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania