European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Informacje na temat projektu

Article available in the following languages:

Opracowanie paliw płynnych opartych na energii słonecznej

Zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu DESIRED zamierza wykorzystać energię słoneczną do przekształcania dwutlenku węgla i wody odzyskanych z atmosfery w zrównoważone paliwo.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

„Jeśli projekt ten zakończy się sukcesem, pomoże Europie osiągnąć ambitne cele klimatyczne, jednocześnie zmniejszając jej zależność od energii pochodzącej z paliw kopalnych”.

Angela Dibenedetto, koordynatorka projektu DESIRED

Pomimo globalnych działań mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu ponad 80 % światowej energii nadal pochodzi z kopalnych źródeł węgla, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Po przekształceniu tych źródeł w paliwa wykorzystywane w przemyśle i transporcie odpowiadają one za ponad 40 % wszystkich emisji gazów cieplarnianych. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją alternatywy, które mogą drastycznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Bezpośrednie paliwa słoneczne są produkowane przy użyciu energii słonecznej do przekształcania CO2 i wody w biometan i bardziej złożone paliwa węglowodorowe. Zanim jednak będzie to możliwe, konieczne jest znaczne udoskonalenie fotokatalizatorów i technologii reaktorów. Rozwiązaniem może okazać się finansowany przez Unię Europejską projekt DESIRED. „Naszym celem jest opracowanie technologii i procesów potrzebnych do odzyskiwania CO2 i wody z atmosfery oraz, przy użyciu energii słonecznej, do produkcji paliw płynnych”, mówi Angela Dibenedetto, profesor na Uniwersytecie Bari Aldo Moro we Włoszech i koordynatorka projektu DESIRED. Według Dibenedetto, projekt koncentruje się na opracowaniu opartego na energii słonecznej paliwa zastępczego, które może wypełnić lukę między paliwami kopalnymi opartymi na węglu a alternatywami. „W przypadku niektórych sektorów, takich jak lotnictwo komercyjne, bezpośrednie przejście na akumulatory elektryczne lub wodór po prostu nie wchodzi w grę”, wyjaśnia. „Są to sektory, które chcemy obsłużyć, zapewniając czysty odpowiednik dzisiejszych paliw płynnych”. Chociaż system DESIRED jest jeszcze w powijakach, będzie on produkował paliwa słoneczne C1 i C2+ poprzez bezpośrednie wspólne przetwarzanie CO2 i wody. Wspólne przetwarzanie będzie odbywać się za pośrednictwem hybrydowego fotoelektrokatalizatora nadającego się do recyklingu, bazującego na skorupkach okrzemka lub zeolitach i umieszczonego w innowacyjnym fotoreaktorze. Siedmiu europejskich partnerów zaangażowanych w projekt DESIRED bada również wykonalność ekonomiczną, korzyści dla środowiska i akceptowalność społeczną proponowanego rozwiązania. W oparciu o wyniki tej wstępnej oceny system będzie dalej rozwijany pod kątem modelowania i symulacji. „Jeśli projekt ten zakończy się sukcesem, pomoże Europie osiągnąć ambitne cele klimatyczne, jednocześnie zmniejszając jej zależność od energii pochodzącej z paliw kopalnych”, podsumowuje Dibenedetto.

Słowa kluczowe

biometan, biogaz, gaz ziemny, zrównoważony rozwój, paliwa odnawialne, przejście na czystą energię, REPowerEU, badania naukowe i innowacje, technologie wytwarzania energii odnawialnej, technologie biometanu, energia słoneczna