European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Informacje na temat projektu

Article available in the following languages:

Wytwarzanie wysokiej jakości biometanu z niskiej jakości odpadów

Elastyczne i opłacalne sposoby produkcji biometanu, biowęgla i ciepła z szerokiej gamy surowców mogą pomóc Europie w odejściu od paliw kopalnych, jak również zwiększyć jej autonomię energetyczną.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

„Opracowujemy i weryfikujemy bardziej opłacalną, elastyczną pod względem surowców koncepcję produkcji biometanu”.

Sanna Tuomi, koordynatorka projektu FlexSNG

Obecnie komory fermentacji beztlenowej wykorzystywane do produkcji biometanu mogą wykorzystywać tylko niektóre odpady organiczne i rośliny energetyczne. Jednak bardziej zaawansowane koncepcje przetwarzania biomasy na syntetyczny gaz ziemny, oparte na zgazowaniu biomasy, są często bardzo złożone i wymagają wysokich początkowych kosztów inwestycyjnych. „Projekt FlexSNG zainicjowano, aby sprostać tym wyzwaniom”, wyjaśnia koordynatorka projektu Sanna Tuomi z VTT w Finlandii. „Opracowujemy i weryfikujemy bardziej opłacalną, elastyczną pod względem surowców koncepcję produkcji biometanu, biowęgla oraz ciepła”. Koncepcja FlexSNG łączy gazyfikację z uproszczonym oczyszczaniem gazu, metanizacją i tanią produkcją tlenu. Celem projektu jest obniżenie kosztów produkcji biometanu o 30 % w porównaniu z najnowocześniejszymi koncepcjami opartymi na zgazowaniu parowo-tlenowym. Poprzez modelowanie i optymalizację łańcucha dostaw surowców zespół dąży również do obniżenia kosztów dostaw surowców o 20 %. „Wstępna faza pilotażowa została zakończona”, kontynuuje Tuomi. „Stwierdzono, że wyprodukowane próbki biowęgla nadają się do spalania i mogą mieć inne zastosowania końcowe, takie jak dodatek do materiałów budowlanych lub ulepszacz do gleby”. Równolegle z opracowaniem procesu zgazowania z powodzeniem przetestowano membrany transportujące tlen, które będą wykorzystywane jako tanie rozwiązanie do dostarczania tlenu do tego procesu. „Przeprowadzone do tej pory prace eksperymentalne stworzyły dobrą podstawę dla naszych nadchodzących testów walidacyjnych”, mówi Tuomi. „Cała koncepcja – od zgazowania do końcowego oczyszczania gazu – zostanie teraz zweryfikowana z pozostałościami drzewnymi, pozostałościami rolniczymi i surowcami odpadowymi”. Tuomi i jej zespół są przekonani, że będą w stanie wykazać, iż koncepcja FlexSNG może być realną alternatywą dla produkcji biometanu wraz z biowęglem i ciepłem. Po pomyślnym osiągnięciu tego celu naukowcy mają nadzieję na natychmiastowe rozpoczęcie projektów demonstracyjnych na skalę przemysłową. „Przemysłowe wdrożenie technologii FlexSNG pomoże wesprzeć dekarbonizację sektorów transportu i energii, a także ogólne przejście na gospodarkę niskoemisyjną”, dodaje Tuomi.

Słowa kluczowe

biometan, biogaz, gaz ziemny, zrównoważony rozwój, paliwa odnawialne, przejście na czystą energię, REPowerEU, badania naukowe i innowacje, technologie wytwarzania energii odnawialnej, technologie biometanu, energia słoneczna