European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Make it Open

Article Category

Article available in the following languages:

Współpraca szkół i społeczności lokalnych na rzecz lepszej edukacji naukowej

Finansowany ze środków UE projekt Make it Open wprowadza nowe zasoby dydaktyczne, które umożliwiają uczniom uczenie, dowiadywanie i angażowanie się w naukę dotyczącą wyzwań społecznych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Wyposażenie uczniów w odpowiednią wiedzę i umiejętności na miarę XXI wieku nadal stanowi wyzwanie dla głównego nurtu edukacji. Otwarte szkolnictwo może pomóc mu sprostać, zapewniając przyszłym obywatelom kompetencje potrzebne do krytycznej oceny naukowych źródeł wiadomości oraz do podejmowania decyzji opartych na faktach i świadomych wyborów.

Nowy ekosystem edukacji

W tym celu edukacja musi wpierw stać się bardziej praktyczna i powiązana z rzeczywistymi kwestiami. Otwarte nauczanie sprzyja współpracy między szkołami i lokalnymi społecznościami poprzez przeprowadzanie rzeczywistych eksperymentów. Umożliwia to uczniom dokonywanie wyborów dotyczących nauki własnej. Rodziny są również zachęcane do zostania partnerami w tym procesie uczenia się. „Aby dokonać prawdziwej zmiany, trzeba zaangażować twórców zmian, czyli nauczycieli” — mówi koordynatorka projektu Make it Open Maya Halevy, dyrektorka Muzeum Nauki im. Bloomfielda w Jerozolimie. „Przyjrzeliśmy się roli nauczycieli i opracowaliśmy dla nich struktury, które pomogą im przyjąć i dostosować podejście, pedagogikę i narzędzia, i będą mogły zostać użyte do wykorzystywania możliwości w ich społecznościach”.

Nauka przez działanie

Wspólnie z nauczycielami partnerzy projektu Make it Open stworzyli stronę z 16 modułowymi scenariuszami nauczania i towarzyszącymi im planami lekcji, które obejmują rozwiązywanie problemów z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Scenariusze przetłumaczono na 10 języków, obejmują one prawie 140 niezależnych jednostek edukacyjnych. Nauczyciele z powodzeniem przetestowali plany lekcji w 150 szkołach podstawowych i średnich w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Izraelu, Węgrzech i Wielkiej Brytanii. Każdy scenariusz nauczania wspiera kreatywność, krytyczne myślenie i zaangażowanie. Przykładowo uczniowie w Łodzi walczyli z zanieczyszczeniem powietrza, opracowując przyrządy do pomiaru otoczenia i zbierania danych. Dzięki temu lepiej zrozumieli, czym jest zanieczyszczenie i w jaki sposób można zanieczyścić atmosferę. Uczniowie podzielili się swoimi odkryciami poprzez kampanię uświadamiającą i zachęcali rodziców i mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, car-poolingu i jazdy na rowerze. W celu wprowadzenia otwartej edukacji szkolnej w 10 krajach uczestniczących w projekcie zespół projektowy utworzył ośrodki prowadzone głównie przez centra nauki, muzea i inne organizacje zajmujące się kształceniem nieformalnym. Centra pomagały szkołom w nawiązywaniu partnerstw m.in. z organizacjami rodzicielskimi, organizacjami nieformalnej edukacji naukowej, społeczeństwem obywatelskim, przedsiębiorstwami, laboratoriami badawczymi i władzami lokalnymi. Oferowały szkolenia, spotkania i bootcampy w celu właściwego wykorzystania zasobów.

Poruszanie się po świecie otwartej edukacji

Zestaw narzędzi oferuje wskazówki i wsparcie w wykorzystywaniu potencjału narzędzi Make it Open. Dostępne są też pakiety informacyjne dla nauczycieli, którzy dopiero rozpoczynają pracę z otwartą szkołą. Mogą poznać korzyści oraz dowiedzieć się, jak rozpocząć odkrywanie praktyk otwartej edukacji w swoich szkołach i społecznościach. Zaprojektowany został również bezpłatny masowy otwarty kurs internetowy w celu wprowadzenia nauczycieli i edukatorów w idee i pedagogikę otwartej szkoły. Open Schooling Navigator to interaktywna platforma internetowa, na której można znaleźć wszystkie zasoby projektu. Użytkownicy mogą kopiować, redystrybuować i dostosowywać materiały do swoich potrzeb. „Namacalne, użyteczne, atrakcyjne i elastyczne narzędzia mogą prowadzić do zmiany w nauczaniu w kierunku otwartych szkół, ale to nie wystarczy” — podsumowuje Halevy. „Aby włączyć podejście otwartego nauczania do głównego nurtu, musimy na nowo zdefiniować rolę nauczycieli, zmienić regularność, stworzyć społeczność praktyków z naukowcami i lobbować w ministerstwach edukacji, aby przyjęły takie rozwiązanie”.

Słowa kluczowe

Make it Open, otwarte nauczanie, nauczyciel, nauka, szkoła, uczeń, edukacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania