European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

One Network for Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Architektura IT sprzyja elastyczności na rynkach energii

Rozwiązania informatyczne oraz informacje przekazywane przez interesariuszy pozwalają na budowę podwalin pod system energetyczny dla jednolitego rynku oparty na nowych usługach sieciowych, które stawiają elastyczność na pierwszym miejscu.

Energia icon Energia

Obecnie dążenia Europy skupiają się na budowie systemu energetycznego zgodnego z celami zrównoważonego rozwoju, które sama sobie wyznacza. Rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii oraz coraz większy udział energii odnawialnej w koszyku energetycznym wymaga od operatorów sieci elektroenergetycznych wdrażania rozwiązań umożliwiających wykorzystywanie elastyczności. Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu OneNet nawiązał współpracę z partnerami z całej Europy, aby położyć podwaliny pod system energetyczny łączący niezliczone istniejące platformy.

Architektura informatyczna

Rynki energii charakteryzują się współpracą wielu interesariuszy. Oprócz konsumentów działają na nich wytwórcy energii, dystrybutorzy oraz operatorzy sieci przesyłowych. Problemem pozostaje także zróżnicowanie systemów i rynków ze względu na ich osobny rozwój. To szczególnie ważne wyzwanie w kontekście przyszłych rynków energetycznych, które będą wymagały efektywnej wymiany danych między wszystkimi uczestnikami. Aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom europejskiego rynku energii, zespół przyjął dwutorowe podejście. Jak wyjaśnia Antonello Monti, koordynator projektu: „Najważniejsze osiągnięcia projektu OneNet dotyczą dwóch głównych obszarów – określenia zbioru standardowych produktów rynku energetycznego oraz opracowania architektury IT, która będzie wspierać ich wdrażanie”. Kluczowym elementem wspomnianej architektury jest złącze OneNet. To rozwiązanie oparte na otwartym oprogramowaniu może łączyć uczestników rynku energii w elastyczny i skalowalny sposób, zbudowane w oparciu o najważniejsze standardy, takie jak IDSA i FIWARE. W celu umożliwienia dalszego rozwoju rozwiązania, zespół projektu OneNet planuje powierzyć dalsze prace fundacji Linux Foundation, pozwalając społeczności programistów na kontynuowanie prac.

Badania terenowe na szeroką skalę

W ramach projektu OneNet zespół zrealizował 10 badań demonstracyjnych w ramach czterech klastrów, skupiając się na łączeniu dużej liczby zróżnicowanych systemów, co stanowiło główny obszar zainteresowania badaczy. Jak wyjaśnia Monti: „Zróżnicowanie systemów pozwoliło nam zgromadzić ważne informacje na temat możliwości wykorzystania rozwiązań w innych miejscach oraz opracować wykaz wyzwań, którym będą musieli stawić czoła operatorzy wdrażający technologie OneNet”. Istotnym wyzwaniem było połączenie technologii OneNet ze starszymi platformami. Na szczęście zaangażowanie niespotykanej dotychczas liczby operatorów sieci w testy terenowe było wyjątkową okazją do poszukiwania rozwiązań problemów. Partnerzy uznali ten proces za ważny i ufają, że rozwiązania opracowane przez zespół projektu OneNet mogą sprawdzić się w praktyce.

Wydarzenia GRIFOn

W skład konsorcjum projektu OneNet weszło 72 partnerów z 23 krajów. Zgromadzenie tak dużej i zróżnicowanej grupy było niezbędne w celu ustalenia, jakie produkty są potrzebne w celu budowy ogólnoeuropejskiego rynku energii. Oprócz opracowania architektury IT, jednym z głównych celów projektu było określenie wykazu wymaganych produktów na potrzeby rynku energii. Zrozumienie potrzeb interesariuszy rynków energii w zakresie usług, produktów i projektów wymagało organizacji serii forów dyskusyjnych. Pierwsze wydarzenie GRIFOn, które odbyło się w 2021 roku, okazało się strzałem w dziesiątkę – wzięło w nim udział przeszło 200 uczestników. Od tamtej pory odbyły się dwa kolejne warsztaty z serii GRIFOn, podczas których interesariusze prowadzą dalsze dyskusje i debaty. W najbliższych miesiącach odbędą się dwa kolejne spotkania w ramach warsztatów GRIFOn. Dzięki forum zespół projektu OneNet mógł popularyzować swoje rozwiązania oraz informować interesariuszy na temat postępów w rozwoju elastycznej platformy handlowej dla rynku energii elektrycznej, a także oceniać zainteresowanie potencjalnych odbiorców. Wyniki i wnioski z warsztatów GRIFOn były także źródłem informacji i wskazówek dla zespołu OneNet. Jak wyjaśnia Monti: „Dla naszego zespołu komunikacja nie jest procesem jednokierunkowym – to interaktywny proces dyskusji między zespołem projektu i uczestnikami rynku energetycznego w Europie”. Wzrost liczby ludności, stale rosnące zapotrzebowanie na energię, rozwój energii odnawialnej i szybki postęp cyfryzacji wpływają na złożoność sytuacji na europejskim rynku produkcji energii. Dzięki współpracy oraz nowatorskiej architekturze opartej na otwartoźródłowych rozwiązaniach, zespół projektu OneNet przyczynia się do budowy przyszłości, w której elastyczność i interoperacyjność rynku energii stanie się faktem. Więcej informacji na temat projektu i rozwiązań OneNet można poznać oglądając film.

Słowa kluczowe

OneNet, rynek energii, architektura IT, GRIFOn, złącze OneNet, Linux Foundation, sieci energetyczne, sieci elektroenergetyczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania